Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Konference bude řešit nakládání s odsvěcenými kostely, zapojit se může i široká veřejnost

Datum publikace23. 7. 2018, 10.00
TiskTisk

Vatikán plánuje mezinárodní konferenci, jejímž cílem bude řešení situace místních diecézí, ve kterých se nachází odsvěcené kostely. Konference věnovaná integrovanému managementu církevního kulturního dědictví a nakládání s odsvěcenými kostely se uskuteční 29. - 30. listopadu v Římě.

Foto: Timothy Neesam / CC BY-NC-ND 2.0

Konference se nebude zabývat tím, jestli nebo kdy se má udělat rozhodnutí, že má být příslušný kostel odsvěcen nebo prodán. Jejím smyslem bude nastavení dlouhodobého plánovacího procesu za účasti celého společenství a dosáhnout pochopení, jak s těmito objekty dále nakládat.

Součástí církve je také hmotná kultura, předměty a stavby. Místa, kde se konaly křty, pohřby a svatby, kde se společenství scházelo k eucharistii, jsou vnímána jako posvátná i tehdy, kdy už takto neslouží,” řekl Ottavio Bucarelli, ředitel katedry církevních památek na Papežské gregoriánské univerzitě při prezentace konference. 

Organizátoři konference vyzvali veřejnost, aby fotografovala a publikovala na Instagramu příklady odsvěcených kostelů, které jsou znovu využívány pozitivním způsobem, protože zájem médií obvykle přitahují právě příklady kostelů, které se změnily v noční kluby nebo fitness centra.

Fotografie musí být označeny hashtagy #NoLongerChurches, #unigre a jménem kostela a města a mají ukázat pozitivní způsoby, jak lze zachovat nebo zvýraznit historický, společenský, umělecký a duchovní význam těchto budov.

Fotografie musí být zveřejněny v období od 10. července do 15. října a vybrané vítězné snímky budou zveřejněny na konferenci a internetových stránkách sponzorů a v italských časopisech věnovaných křesťanskému umění a architektuře.

Vědečtí pracovníci a akademické instituce jsou rovněž vyzváni k předkládání informací o studiích nebo probíhajících projektech, které se zabývají revitalizací odsvěcených církevních objektů.

Kardinál Gianfranco Ravasi, předseda Vatikánské kulturní rady, řekl, že bývalé kostely si musí v komunitě zachovat určitou duchovní, společenskou nebo kulturní hodnotu a že je třeba vyvinout veškeré úsilí k ochraně dědictví církve. Současná kritéria pro vedení tohoto procesu 'jsou příliš obecné“, uvedl.

Uzavírání a odsvěcování míst kultu má v dnešní době mnoho příčin a není pouze fenoménem posledních let. Už v roce 1987 Centrální papežská komise pro sakrální umění v Itálii zveřejnila “Chartu o zacházení se starými církevními budovami”, která se zaměřovala na italskou situaci, zejména vzhledem ke konfiskacím církevních majetků po sjednocení Itálie na konci 19. století.

(Zdroj: Vatican News, Catholic News Agency)

Autor článku: Tomáš Tetiva
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou