V rámci úmyslu Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc listopad 2018 se můžeme modlit za to, aby naše představa o Bohu vycházela ze zjevení obsaženého v Písmu a utvářela nás v radostné a svobodné Boží děti a také za to, aby jazyk srdce a dialogu vždy převážil nad jazykem zbraní.
(Foto: Bohumil Petrik / CNA)
Úmysl všeobecný:
Aby jazyk srdce a dialogu vždy převážil nad jazykem zbraní.
Dialog není možný bez uspořádání smyslů, které – jsou-li napájeny stravou, kterou ďábel nabízel Kristu hned na počátku jeho veřejného života – pod vlivem touhy po bohatství, síly marnivosti a pýchy, našich planých snů nám kradou schopnost stát před druhým a naslouchat mu. Nejsou to tato tři slova – bohatství, marnivost, pýcha – která mě před druhým uzavřou nepřekročitelnou branou? Někdy dialog může začít třemi prostými slovy: prosím, děkuji, odpusť. Vyplatí se tedy položit si otázku: do jaké míry jsme si vědomi těchto pokušení sami u sebe? Do jaké míry jsme si zvykli na životní styl, který považuje bohatství, marnost a pýchu za zdroj a sílu života? Do jaké míry věříme tomu, že péče o druhého, naše starost a péče o chléb, dobré jméno a důstojnost druhých jsou zdrojem radosti a naděje?
Úmysl národní:
Aby naše představa o Bohu vycházela ze zjevení obsaženého v Písmu a utvářela nás v radostné a svobodné Boží děti (srv. Žl 115/113B/).
Panna Maria měla ve zvyku naslouchat Bohu a setrvávat s ním. Jejím tajemstvím bylo Boží Slovo – byla blízká Božímu Srdci a poté přijala jeho tělo do svého lůna. Maria naplnila svůj život krásou, protože zůstávala s Bohem a za všech okolností s ním rozmlouvala. Klademe si otázku, jak Boží slovo rezonuje v nás? Stačí k tomu velmi málo! Když se v církvi čte Písmo svaté, Bůh sám mluví k svému lidu a Kristus, přítomný svým slovem, hlásá radostnou zvěst. Kolikrát jen se během čtení Božího slova začínáme rozhlížet kolem a komentovat svoje okolí? Když zní Boží Slovo – čtení, žalm a evangelium – máme otevřít srdce, protože k nám promlouvá sám Bůh, a nemyslet na něco jiného či mluvit o něčem jiném. Někdy stačí jen více pozornosti, abychom v sobě živili radost z blízkosti Boží, ze slyšení Slova.
(Zdroj: česká pobočka Celosvětové sítě modlitby, Pavel Ambros SJ)