V roce 2017 bylo v ČR ve všech diecézích římskokatolické církve dohromady pokřtěno celkem 20.600 lidí. Z toho bylo 15.700 dětí ve věku do jednoho roku, což je téměř 14% ze všech narozených dětí v ČR v roce 2017. Počet pokřtěných dětí v absolutních číslech dlouhodobě mírně klesá, počet křtů dospělých zůstává i přes nejrůznější společenské vlivy a výkyvy populační křivky stabilní.
Ilustrační foto: Roman Albrecht/ Člověk a víra
Podle posledních mezinárodních výzkumů počty mladých křesťanů ve střední Evropě klesají. Přesto můžeme říct, že křty v ČR klesají za poslední roky minimálně. Nejvyšší počty pokřtěných vykazovala katolická církev v ČR po revoluci cca až do roku 2000. Současně v ČR došlo k poklesu porodnosti, díky čemuž byla v polovině 90. let křtěna dokonce až ¼ všech živě narozených dětí do jednoho roku. Po „křestním porevolučním boomu“ dochází k poklesu (nejvýrazněji v letech 2007-2013). Od roku 2013 klesá počet pokřtěných v populaci opět již jen mírně.
Na celkovém poklesu křtů se podepisuje především snižující se počet křtů u malých dětí. Největší pokles křtů malých dětí sledujeme mezi roky 2007-2013. V roce 2007 to bylo 19.440 pokřtěných dětí, v roce 2013 pouze 15.970 dětí. Od roku 2013 počet pokřtěných dětí klesá již pouze nepatrně, v roce 2017 to bylo 15.700 dětí, což je 13,7% ze všech narozených dětí.
Oproti tomu počty pokřtěných dospělých navzdory všem společenským vlivům neklesají. V roce 2017 bylo v ČR pokřtěno 1.890 mladých nebo dospělých lidí, což je téměř shodné číslo s rokem 2007, kdy bylo v ČR pokřtěno 1.860 mladých a dospělých osob. Počty katechumenů jsou tedy v ČR dlouhodobě stabilní. „Jsme rádi, že křtů dospělých neubývá a že téměř 14% všech dětí, které se vloni u nás narodily, je pokřtěno“, říká Stanislav Přibyl, generální sekretář České biskupské konference. „Křest je pro křesťany důležitým obřadem, při křtu dostane člověk nové jméno a vstupuje do nového života.“
Počty pokřtěných, diecéze římskokatolické církve, 2007-2017
Nejvíc křtů se v roce 2017 konalo v Olomoucké a Brněnské diecézi. V moravských diecézích se oproti českým diecézím výrazněji více křtily malé děti - děti se zde podílely na křtech až ze 4/5. V českých diecézích mají větší poměrné zastoupení křty mladých a dospělých. V absolutních i relativních počtech křtů dospělých dominovala v roce 2017 pražská arcidiecéze (13 %), v relativních (vzhledem k zastoupení dané věkové skupiny na křtech v dané diecézi) se jí rovná plzeňská diecéze a blíží se i diecéze litoměřická (12 %).
„Rádi bychom do společenství křesťanů v zemi s tak bohatou křesťanskou tradicí jako je Česká republika přijímali stále víc nově narozených dětí, stejně jako s radostí připravujeme na křest mladé a dospělé zájemce o křest,“ dodává Přibyl. Přípravu na křest může absolvovat kdokoliv, kdo uvěří v Boha. Přípravy probíhají téměř na každé faře po celém území České Republiky. Příprava dospělých zájemců (tzv. katechumenů) ke křtu trvá v katolické církvi 1-2 roky. V případě křtu dítěte absolvují přípravu rodiče a trvá několik týdnů.
Více informací o počtech pokřtěných naleznete v příloze nebo kontaktujte Odbor církevních analýz České biskupské konference, data@cirkev.cz.
(Autorka: Kateřina Pulkrábková)