Květnový evangelizační úmysl papeže Františka pamatuje na laiky v církvi a zní takto: Aby laici mohli své jedinečné poslání naplňovat skrze tvořivou odpověď vůči výzvám, kterým svět dnes čelí. V tomto měsíci zvláště pamatujeme na Pannu Marii, proto se inspirujme jejím životem. Národní úmysl zní: Za milost zakusit láskyplný pohled, kterým nás Bůh trvale provází a proměňuje.
Křesťanskou radost si nelze koupit. Jedinou cestou k ní je stálý duchovní zápas. Většina křesťanů jej prožívá v rodině a v manželství. Žít ve světě a nacházet k němu zdravý postoj je obtížné dnes, stejně jak tomu bylo i v minulosti. Velkou posilou pro život ve světě jsou Boží dary a milosti, které lze objevit v pokladech církve. Jedním z největších darů je poznání a uznání vlastní hříšnosti, které otevírá bránu k opravdové svatosti: s díky spatřit sebe i druhé přikryté nekonečnou Boží milostí. Když poznáme sami sebe, svá srdce do detailu a do hloubky, zároveň s tím zakusíme, že Pán naši slabost a ochablost zaodívá nebesky zlatým šatem své něhy, trpělivosti a nekonečně krásné lásky. Tento pohled rodí bázeň Boží: tvořivou spolupráci s Boží vůlí, která je zakotvena ve vnitřním klanění se Pánu.
Radost, modlitba a vděčnost jsou tři rozměry, které nás připravují na plodné prožití měsíce Panny Marie. Nebojme se před druhými vyjevit: mám radost, žiji z modlitby a jsem plný vděčnosti. Zaměřme se v tomto měsíci na Pannu Marii, která je Příčinou naší radosti! Každá milost, kterou Pán obdařil ji, se může stát vnitřním rozměrem naší vlastní radosti: její pozornost k námahám, citlivost ve zmatcích a životních bouřích; její přijímání a uskutečňování Božího Slova; její činorodá láska, její ruce laskající život; její „plýtvání“ nadějí a láskou; její blízkost srdci. Láska k ní je umění žít.
(Zdroj: česká pobočka Celosvětové sítě modlitby, Pavel Ambros SJ)