Od pondělí 26. února do 30. března 2018 se můžete připojit k modlitebnímu řetězci za situaci čínských křesťanů v ČR. Pouze osmi z nich byl minulý týden udělen azyl a zbylých 70 žádostí bylo zamítnuto. Křesťané jsou v Číně sledováni tajnou policií a pokud by se vrátili do své země, hrozilo by jim mučení a možná i smrt.
Foto: Markéta Zelenková / Člověk a víra
Tento modlitební řetěz, do kterého jsou srdečně zváni všichni lidé, je iniciativou skupiny lidí, kteří jsou ve spojení s čínskými křesťany. Vyzývají nás k modlitbě za spravedlivý postup našich soudů.
Kde?
Soukromě, svoláním se v místě bydliště v konkrétní místnosti, modlitebně či kostele.
Jak?
Nepřetržitý modlitební řetěz tvořený lidmi či skupinami, kteří se budou střídat v modlitební stráži po jedné nebo více hodinových ,,hlídkách“ na různých místech ČR.
Proč?
Vícekrát naše média informovala o skupině čínských křesťanů, kteří v naší republice počátkem roku 2016 požádali o azyl z důvodů pronásledování pro víru. Rozhodnutí o přidělení azylu bylo stále odkládáno, což mnozí aktivisté začali vnímat jako politicky motivované. Po opakovaných průtazích ministerstva se desítky disidentů a dalších významných osobností rozhodli v dopise vyzvat bývalého premiéra Bohuslava Sobotku, aby nařídil ministerstvu vnitra rozhodnout.
V tyto dny jsou žadatelé zváni k převzetí vyjádření ministerstva vnitra. Přesto již média přinesly zprávy, že azyl v Česku udělilo osmi lidem, dalších 70 žádostí odmítlo.
Před Vánocemi Český rozhlas odvysílal rozhovor s jednou z žadatelek, ve kterém popisuje, co jim hrozí v případě navrácení do Číny.
Právníci z Organizace pro pomoc uprchlíkům, kteří zastupují některé žadatele, se však domnívají, že důvody pro udělení azylu jsou oprávněné, a proto chtějí využít možnost obrátit se na soudy k prozkoumání zdůvodnění.
Křesťanská společenství, která nabídla pomoc s nalezením práce a začleněním žadatelů do naší společnosti, mohou vydat svědectví o jejich ochotě učit se český jazyk, pracovitosti, píli, skromnosti, zájmu o společnou modlitbu, hledání porozumění naší kultuře, prožívání křesťanství a další pozitivní zkušenosti svědčící o jejich zájmu integrovat se do naší společnosti.