Cena Celestýna Opitze za vzor v péči o nemocné a potřebné byla udělena 14. října v Praze. Laureáty ocenění se stali P. Jan Palacký za celoživotní dílo při pomoci lidem v misijních oblastech, Martin Loučka za aktivitu ve zkvalitňování paliativní péče v ČR a Milan Dzuriak za nasazení vlastního zdraví a života v touze pomoci druhým, nemocným.
Ilustrační foto: Člověk a víra
Již po osmé byla udělena cena lékaře Celestýna Opitze, který roku 1847 podal při operaci v pražské nemocnici milosrdných bratří první narkózu v Evropě. Tento člen řádu milosrdných bratří přišel s novou myšlenkou vycházející z předpokladu, že člověk nemusí trpět bolest, ale může mu být od ní pomoženo.
Touha po hledání inovativních řešení, jít proti zavedeným nedostatečným metodám, stojí v základech řádu milosrdných bratří od jeho samotného zakladatele sv. Jana z Boha. Stejně tak odvážných a svému povolání či vizi oddaných je mnoho lidí i v současnosti; a právě někteří z nich byli letos oceněni.
Jezuita, lékař P. Jan Palacký působil na Madagaskaru, v Bolívii a v Albánii. Doktor Martin Loučka je ředitelem Centra paliativní péče. Milan Dzuriak je bývalý špičkový atlet, který onemocněl Bechtěrevovou chorobou. Život nevzdal a pomáhá druhým lidem, například tím, že za cenu vlastní bolesti objel na kole republiku a došel pěšky ze Sněžky do Chomutova. Peníze dárců, které oslovil jeho příběh, putovaly nemocným dětem.
(Zdroj: www.milosrdni.cz, www.chomutovsky.denik.cz)