Nový prostor pro setkávání, formaci, přednášky či ubytování v univerzitním městě otevřely v sobotu olomoucké sestry františkánky. Dům s názvem Tõde (hanácky lze číst jako to de) se tak stal novým sousedem zavedené kavárny s estonskými specialitami (ÕDE). Projekt vznikl díky kooperaci dalšími církevními subjekty jako plod tzv. církevních restitucí.
Foto: Pavel Langer / Člověk a víra
Kongregace Sester Neposkvrněného Početí Panny Marie III. řádu sv. Františka z Assisi si v nově otevřených prostorách přejí navázat na činnost sedm let fungující kavárnu v Hrnčířské ulici, která je pro ně jakýmisi otevřenými dveřmi do kláštera a do své komunity sester. Formační dům má být jejich nabídkou prostoru k duchovnímu odpočinku a sdílení evangelia s druhými.
'Nový formační dům je jedna z forem prožívání naší spirituality přijetí a smíření. Nabízíme zde zázemí, ale i své otevřené srdce,' deklarovaly při spuštění ostrého provozu sestry.
Objekt má kapacitu 24 lůžek ve 13 pokojích s vlastním soc. zařízením. Při utváření duchovního programu v domě budou sestry úzce spolupracovat se zdejší pobočkou jezuitského Centra Aletti. Důležitá je i spolupráce s dalšími čtyřmi řeholními splečenstvími, které, spolu se sestrami františkánkami, zafinancovaly rekonstrukci prostředky z tzv. finanční náhrady za historický církevní majetek, který nemůže být vydán v končícím procesu tzv. církevních restitucí; na projektu se tak podílejí i sestry Apoštolátu sv. Františka, Společenství sester Ježíšových, karmelitky za Štípy a Šedé sestry. Náklady na provedenou rozsáhlou rekonstrukci jsou vyčísleny na dvě desítky milionů Kč.
Sobotnímu dni předcházely dva roky příprav a realizace rekonstrukce objektu v historickém centru města, které je druhou největší památkovou rezervací u nás. Tento nový fromační dům naleznete v klidné části města, na hradbách s výhledem do jednoho z proslulých olomouckých parků (tzv. Michalský výpad); nedaleko je samotné centrum jedné z hanáckých metropolí, univerzita či např. arcibiskupský kněžský seminář.
Podrobnosti o provozu naleznete na chystaném novém webu řádu. Budeme o tom informovat.
A jak Tõde vypadá? Abyste mohli odpovědět alespoň: 'Jde to', můžete se podívat na galerii projektu Člověk a víra, anebo se raději vydejte přímo na místo.
Pokud jste dočetli až sem, možná vám vrtá hlavou, cože jsou to ta dvě estonská slovíčka a proč vůbec spojujeme olomoucké sestry františkánky s Estonskem.
Tak tedy:
Tõde je estonský výraz pro Pravdu.
Õde pak použijeme, budeme-li mluvit o sestře.
No a do estonského Tartu sestry nejezdí na zdejší vyhlášený běžkařský maraton (taková estonská obdoba Jizerské 50), ale na misie. Sestry se zde věnují především činnosti na zdejší katolické základní škole, starají se o chod katolického kostela, navštěvují nemocné a osamělé. Více o jejich působení naleznete na řádovém webu. A možná se i vám při jejich čtení vybaví příběh Jana E. Welzla.
(Zdroj: Jiří Gračka, KT; komunita sester františkánek)