Tisíce lidí si dnes ve Staré Boleslavi připomněly odkaz a dědictví patrona české země svatého Václava. Bohoslužbu na Mariánském náměstí během Národní svatováclavské pouti slavil ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz, homilii pronesl pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP. V závěru mše přijaly tři osobnosti ocenění papeže Františka. Česká biskupská konference také udělila pamětní medaili Kongregaci milosrdných sester sv. Karla Boromejského, která si letos připomíná 180 let od příchodu do Prahy.
Foto: Martina Řehořová / Člověk a víra
Náměstí poblíž staroboleslavské baziliky se začalo naplňovat od brzkých ranních hodin. Za zpěvu litanií k českým národním ochráncům vstoupil na náměstí liturgický průvod s ostatky svatého Václava. Bohoslužbu koncelebrovali čeští a moravští biskupové, apoštolský nuncius v ČR Giuseppe Leanza a řada kněží. Mezi přítomnými byli i ústavní činitelé.
Jak zdůraznil v homilii kardinál Dominik Duka (celé znění zde), svatý Václav a jeho tradice se týká nejen církve, ale i celé společnosti. O tom svědčí například přenesení ostatků světce do kostela na Pražském hradě, které bylo ve své době církevní kanonizací i státotvorným aktem.
„Ve Svatováclavském chorálu se zpívá o národu, ne o katolících. I my, kteří se hlásíme ke křesťanství, my katolíci, jsme součástí národa, součástí společnosti. Úspěchy i neúspěchy, radosti i bolesti prožíváme společně a dělíme se o ně. Je naší povinností nejen se projevovat, kriticky hodnotit, ale též se společně podílet na životě této země. Proč nám v tom někdo chce bránit, vyloučit nás?“ řekl kardinál.
Pražský arcibiskup také vyzval k aktivnímu převzetí zodpovědnosti při volbách a vyzval občany k účasti. Zdůraznil také úlohu státu zajistit bezpečnost občanů a zabránit hospodářskému bankrotu země. „Naši naději vidím v tom, že nám volby pomohou prosadit umlčovanou většinu. Jen tak naplníme úsilí o demokratickou společnost v demokracii bez přívlastků. Jen tak nebude většina manipulována a ovládána rozmary různých menšin. Je na čase, abychom začali jednat zodpovědně, přesto, že se i nadále budeme setkávat se špatnými zákony a nezodpovědností. Víme ale, co je dnes zodpovědným jednáním? Víme! Ale nemáme dost odvahy. Proč? Protože se mylně domníváme, že jsme bezmocní a je nás málo,“ řekl kardinál. Připomenul však události českých a světových dějin, kdy lidé nemlčeli, přestože nebyli početní.
„To vše za nás nikdo neudělá. Musíme to udělat sami! Je zde na místě dodat: S Boží pomocí! Volební úvahy jsou dobré k jedinému, abychom se probudili a vzmužili,“ dodal také pražský arcibiskup.
„Svatý Václav (…) miloval naši zemi, náš stát, náš kontinent, starou Evropu. Muži a ženy, kteří milovali svou zemi, svůj lid, vytvořili identitu našeho kontinentu, který žije bohatstvím nesčetných národů, jazyků a kultur sjednocených hodnotami, pro které, tak jako sv. Václav, byli ochotni prolít i svou krev, a mnozí ji prolili. Dědic a hlavní patron naší země položil svůj život podle evangelia Ježíše Krista za ideál pravdy, lásky a úcty k bližnímu. Tyto ideály je možné naplnit jedině ve svobodě. Hajme ji,“ uzavřel kázání kardinál Duka.
V závěru bohoslužby přijaly tři osobnosti ocenění papeže Františka a Kongregace milosrdných sester sv. Karla Boromejského pamětní medaili České biskupské konference (více o ocenění zde).
Do hodnosti rytíře komandéra Papežského rytířského řádu sv. Řehoře Velikého byl povýšen ředitel Správy majetku Arcibiskupství pražského Karel Štícha. Rytířem Papežského rytířského řádu sv. Řehoře Velikého se stal skaut, pedagog a bývalý politický vězeň Miloš Blažek. Rytířem Papežského rytířského řádu sv. Silvestra byl jmenován otec šesti dětí a prezident Hnutí Pro život ČR Radim Ucháč.
Česká biskupská konference udělila Pamětní medaili ČBK Kongregaci milosrdných sester sv. Karla Boromejského jako projev díků za 180 let milosrdné a obětavé služby všem potřebným. Ocenění přebrala generální představená kongregace Bohuslava Kubačáková. V současnosti působí v ČR 132 boromejek, které pečují o nemocné např. ve vlastní nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze pod Petřínem, dále zřídily Domov sv. Karla Boromejského v Praze Řepích, Dům sv. Antonína v Moravských Budějovicích a rovněž působí v Městě Albrechticích, Frýdku-Místku, Ostravě, Prachaticích, Nitře a Římě.