Možná vás letní cesty zavedou na východní Moravu, na Svatý Hostýn. Vydáte-li se na pouť, výlet, túru či chcete poznat tzv. arcibiskupskou úzkokolejku v Rajnochovicích, kterou jsme vám nedávno představili na Facebooku, nezapomeňte zajít i na jednu výstavu.
Foto: FA VUT Brno / Rozšířit působnost Hostýna / Katarína Ambrosová, Táňa Hronovská, Michaela Voráčová
Mladí architekti z brněnské Fakulty architektury Vysokého učení technického (FA VUT) tu totiž ještě přibližně 2 měsíce (do konce září) v Jurkovičově sále představují výsledky svého promýšlení možností budoucího rozvoje tohoto poutního místa čnícího nad Bystřicí pod Hostýnem. 40 studentů se vám takto pokusí ukázat, že poctivě přijali úkol od Matice svatohostýnské, ve kterém nejde o rutinní soutěž, o efekt na první dojem, … Že jde ve skutečnosti o víc.
Výstava architektonicko-urbanistických návrhů je výstupem z jejich ateliérových prací, kdy studenti 2. a 4. ročníku školy pobývali tři dny v poutním hostýnském areálu, získali zde potřebné informace a rámcové zadání od zástupců Matice, přemýšleli o svém zadání, na kterém budou pracovat, a potom po celý semestr ve skupinách realizovali úkol, který si vytyčili. Ti, kteří byli ve čtvrtém roce studia, určili koncept proměny hostýnského kopce v jeho celistvosti, či s následným zaměřením na detaily, druháci se v tomto vymezeném rámci spíše soustředili na dílčí střípky zapadající do mozaiky. Práce probíhala pod vedením Jana Foretníka, Jiřího Marka, Jana Mléčky a Barbory Ponešové.
„Tento model školního ateliéru je v rámci ČR poměrně neobvyklá záležitost. Jednak kvůli potřebě spolupráce, propojení více ročníků dohromady, ale i kooperací vedoucího se studenty v roli jakýchsi dělníků v rámci jednoho cechu. Bylo sice obtížné se shodnout mezi sebou, a pak se ještě pohybovat na hraně zvoleného konceptu, ale myslím, že to pro studenty nakonec bylo vnitřně i profesně velice přínosné,“ říká ke zvolenému modelu práce další z koordinátorů projektu Vojtěch Jemelka.
Pro přemýšlení nad expozicí může být užitečné i představení úkolu, který si po oslovení Zdeňkou Jančíkovou a Ivem Buráněm z Matice svatohostýnské architekti dali. „Chtěli jsme sobě i studentům dát možnost přemýšlet o identitě tohoto svatého místa. Cílem naší práce bylo odpovědět na otázku, jaký je význam Svatého Hostýna pro současnou společnost. Snažili jsme se prostředky, které jsou nám vlastní, zjistit, jestli je putování sem zvyk, tradice, součást identity, nebo toto svaté místo dnes bereme jako turistický cíl či suvenýrovou atrakci,“ přibližuje Jan Mléčka.
Návštěvníci výstavy mohou vidět 16 projektů, které jsou pro studenty a vyučující něčím, co Mléčka označil jako „architekturu lidské duše, architekturu touhy a hledání“. Přijďte se podívat na výsledek půlročního hledání cesty skupiny 40 mladých lidí, přemýšlejte spolu s nimi a svým názorem pomozte zadavateli, Matici svatohostýnské, proměnit alespoň některé vize ve skutečnost.
Veškeré informace a chronologické zachycení postupu prací naleznete na webu Matice svatohostýnské; tématu se věnovali na TV Noe či v posledním červencovém čísle Katolického týdeníku (30/2017).
V případě architektury a její prezentace je velmi důležitá vizuální prezentace, proto doporučujeme nejen číst texty, ale podívat se i na fotografie z úvodního workshopu či školní prezentace postupu prací na projektech.
V příloze článku taktéž naleznete malou fotogalerii s ukázkou několika projektů.
(S využitím textu H. Mráčkové v KT, webu Matice Svatohostýnské, infromací V. Jemelky, J. Mléčky a J. Gračky)