Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Ještě na chvíli v letní Ostravsko-opavské diecézi

Datum publikace20. 7. 2017, 15.30
TiskTisk

Na severu Moravy a Slezska to letos v létě vypadá, že zde lenošení nejspíš prohlásili za něco nepatřičného. Takže když jsme se v prvním dílu našeho seriálu snažili ukázat, že odpočinek ducha i těla je možný v kombinaci s duchovními prožitky a naše putování jsme zakončili ve Zlatých Horách, zjevně v tomto poznávání můžeme směle pokračovat. Sjedeme či sejdeme sice do údolí a nížiny, ale to nevadí.

Foto: Biskupství ostravsko-opavské

Z Maria Hilf se nejspíše vydáte na Město Albrechtice, kde můžete zajít na mši do kostela Navštívení Panny Marie či si prohlédnout dvě drobné památky, které nepotkáte každý den: barokní sloup se sochou sv. Anny Samotřetí na náměstí a hřbitovní zvonici z období rozpuku republiky, která se pro nás může stát dobrým výchozím bodem pro pokračování do dalšího cípu naší vlasti, který se nazývá Osoblažsko.

Na Osoblažsku může být blaze

Můžete se sem dostat vlakem, či jinak, ale doprava po dvou kolejích zde má zvláštní význam ... Zdejším krajem totiž vede úzkorozchodná železnice, která pomůže při poznávání malebných luk či rovin končících kdesi v Polsku. Výhled z malých vagonků či pohled na ně např. při jejich sjíždění do Třemešné ve Slezsku má své kouzlo. Při poznávání zdejších přírodních, architektonických krás či technických výtvorů dob nedávných (rozhledna na Hraničním vrchu) je dobré mít jistou střechu nad hlavou. K ubytování se nabízí přímo fara Třemešné nebo je možné využít horkou novinku: nově opravenou faru v Bohušově.

Poutní trasy pro každého zájemce

Než se přesuneme dále na východ, připomínáme, že na webu www.cirkevnituristika.cz naleznete několik poutních tras, které vedou po území Ostravsko-opavské diecéze. Jedna z nich, Dřevěná architektura, vede i přes Štramberk. Zdejší Trúbu a uši z perníku zná snad každý, nedávno opravený hornický kostelík sv. Kateřiny v Tamovicích již nejspíše ne - a je to škoda.

Vzhůru na východ

Z Osoblažska se, pokud nechcete do Polska, na jih či zpět do Rychleb, dá již 'jen' východním směrem. Je dost pravděpodobné, že se v takovém případě při zvolení poslední varianty ocitnete v Krnově. Pokud vás nezajímá Kofola nebo varhanářská firma Rieger-Kloss, tak se vydejte rovnou na Cvilín. Může se to jevit jako pouť z pilnosti, ale zdejší poutní chrám Panny Marie Sedmibolestné je útočištěm nadmíru přívětivým. Vynechat Opavu s diecézní konkatedrálou by vám zdejší hostitelé asi také nedovolili, ale potom už je čas na Ostravu.

Co navštívit ve městě, kde se setkává Morava se Slezskem (nebo naopak)? Čeká nás i zde duchovní zážitek? Ano, může. Zdejší katedrála Božského Spasitele nedávno prošla kompletní rekonstrukcí a oslavila 120 let, navíc zde naleznete poměrně unikátní digitální vitráže, které jsou vhodným prostorem pro moderní umělce - stojí za to vidět.

Pozornosti by vám neměl uniknout ani 'církevní okrsek' v centru města: na jednom místě naleznete asi nejstarší dochovanou stavbu Ostravy, kostel sv. Václava, moderní architelturu ostravsko-opavského biskupství a budovu Tv Noe.

Zajímavá várka ostravských akcí s duchovní tematikou na vás potom čeká v září; více na webu diecéze.

A co doporučují místní?

Navštívit baziliku Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku či pozoruhodné neogotické cihlové sakrální stavby architekta Josefa Seyfrieda, podle jehož plánů byl postaven např. kostel sv. Jana Křtitele v Sudicích nebo kostel sv. Bartoloměje v Kravařích. A když už budete na Prajzské, zkuste se trefit do termínu Jízdy kolem osení v Lukavci; nikde jinde ji neuvidíte...

Překvapení na závěr

Vědeli jste, že město Odry, které se nachází při cestě z Ostravy na Přerov či Olomouc má jednoho slavného rodáka, který je ale spíše spojován s údajným hlavním městem Moravy, Brnem? Na den přesně před 195 lety se na statku v Hynčicích u Oder narodil Johann Gregor Mendel. A pokud jste poblíž, můžete se se dnes zajet podívat na jeho oslavy.

A co vás čeká zítra? Z Rychlebských hor se tentokráte vydáme na západ, a čeká nás doslova okružní jízda republikou.

Autor článku: František Jemelka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou