28. června 2017 se na svém prvním koordinačním setkání sešla ekumenická komise pro české církevní dějiny 17. století.
Foto mobilem: František Jemelka / TS ČBK
Zástupci církví a historici si kladou za cíl najít cestu k pochopení tohoto období našich dějin, které je pro mnohé lidi v naší společnosti traumatizující, a chtějí se z rozhodnutí České biskupské konference (ČBK) a Ekumenické rady církví (ERC) snažit hledat porozumění.
„Smyslem práce komise by mělo být prohloubení ekumenického dialogu a spolupráce, ale i výzva do širší společnosti, že je nutné stavět na tom, co nás spojuje, a nehledat to, co nás rozděluje,“ říká k práci komise předseda ČBK kardinál Dominik Duka OP.
Důkladné ekumenické prozkoumání období církevních reforem a nábožensko-politických střetů v raném novověku u nás bude probíhat do roku 2021. Badatelé se přitom zaměří na problematická místa českých dějin, jako jsou stavovské povstání, bitva na Bílé Hoře a rekatolizace.
„Je to úsilí, abychom odstranili předsudky, které jsou mezi námi, a pravdivě se dotkli událostí, které nás dovedou k pravdě, neboť jsou vedeny Kristovským směrem. Jde o to, abychom si i díky výstupům z práce komise byli jako křesťané blíž,“ připomněl smysl společného setkávání předseda ERC Daniel Ženatý.
Práce komise je rozdělena do dvou rovin: odborné (publikace, kolokvia, výroční konference) a výstupů pro veřejnost (osvěta pro členy církví a širokou veřejnost).
Členy komise jsou:
Dominik Duka OP – předseda ČBK
Stanislav Přibyl – generální sekretář ČBK
Mgr. ThLic. Tomáš Parma, Ph.D. – akademický pracovník Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci
Mgr. Daniel Ženatý – předseda ERC
ThDr. Petr Jan Vinš - generální sekretář a tiskový mluvčí ERC
Mgr. Jiří Just, Th.D. – vědecký pracovník Historického ústavu AV ČR, v. v. i
(Zdroj: společná tisková zpráva)