V katedrále Neposkvrněného početí Panny Marie v iráckém Karakoši se slavila první mše po osvobození města od Islámského státu (IS). Společně se 4 kněžími ji slavil arcibiskup syrské katolické církve Petros Mouche, který nejvýznamnější křesťanské město v Iráku navštívil po ukončení dvouleté okupace.
„Tato katedrála pro nás představuje významný symbol. Pokud by byla skutečně zničena, lidé z Karakoše by se už nechtěli vrátit domů,“ řekl arcibiskup Mouche. Ve svém kázání se zmínil o těch, kteří vypálili město, kde se on před 73 lety narodil.
„Dnes jsme se zde shromáždili, abychom toto město očistili od všech stop po Islámském státu, od nenávisti, jejíž jsme všichni oběťmi. Svět nelze rozdělovat na krále a otroky, tato mentalita musí zmizet,“ prohlásil arcibiskup Mouche ve zdevastované katedrále. Příchozím se nabídl pohled na spoušť, která zde zůstala po okupaci islamistickými bojovníky. Stěny katedrály pokryté hustou vrstvou sazí, převrácené lavice a částečně zborcený strop.
Celé město nese stopy bojů vládních vojsk s Islámským státem. Země je posetá nevybuchlou municí, vyhořelá auta jsou navršená v ruinách před fasádami domů, které jsou rozryté kulkami a zčernalé plameny. Vzhledem k občasným přestřelkám je cesta vedoucí do Karakoše dosud přísně uzavřená pro civilní obyvatele.
Podle arcibiskupa je nyní nutné co nejdříve vybudovat zničenou infrastrukturu. Tomu musí předcházet proces odminování země a vůbec zajištění bezpečnosti, aby se místní obyvatelé mohli vrátit do svých domovů.
(zdroj: AsiaNews.it)