Zástupci Metropolitní kapituly, Kapituly Všech svatých a Náboženské matice podepsali spolu se zástupci Správy Pražského hradu 4. března 2016 dohodu o řešení tzv. restitučních nároků církve na Pražském hradě. Církev se vzdává oprávněného nároku na sedm budov. Vydán bude pouze kostel Všech svatých, Nové probošství a Jiřský klášter.
Praha: „Dnešní podpis smlouvy považuji za jakousi tečku za naplněním zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi, v jehož úvodu se mluví o snaze zmírnit následky křivd, které byly spáchány komunistickým režimem,“ uvedl při podpisu kardinál Duka. Církvi je z jejího původního majetku vydáván kostel Všech svatých, objekt Nového probošství a areál Jiřského kláštera s tím, že oba posledně uváděné objekty nejsou v současné době ve stavu způsobilém k užívání a vyžadují nákladnou rekonstrukci. Církev se přitom zavazuje tyto dva objekty zrekonstruovat, byť jejich současný neuspokojivý stav nepřivodila. Vydány budou rovněž movité věci z původního majetku církve, které se dochovaly a které představují vybavení vydávaných nemovitostí.
Řešení restitučních nároků souborem připravených smluv a dohod zakládá tedy jejich vypořádání v podstatně menším rozsahu, než který by vyplýval ze zákona o částečném majetkovém vyrovnání. V rámci tohoto řešení se církev vzdává nároku na vydání celkem sedmi budov v areálu Pražského hradu, které představují původní majetek církve, a to konkrétně objektů č. p. 31, 35, 36, 38, 39 a 40, jakož i objektu Baziliky sv. Jiří. „Jak jsem však již mnohokrát řekl, církev netouží po majetku. Nechceme restituci všeho majetku, ale částečné napravení křivd, abychom mohli svobodně existovat a konat ve prospěch celé společnosti,“ řekl v den podpisu kardinál Duka.
Nové probošství bude v budoucnu využíváno jako sídlo Metropolitní kapituly, Kapituly Všech svatých a Metropolitního soudu. Jiřský klášter bude po nutné rekonstrukci opět otevřen nejširší veřejnosti. Počítá se s tím, že zde bude sídlit arcidiecézní muzeum, stálá expozice věnovaná duchovním dějinám českého národa a že bude vybudován prostor pro dočasné výstavy sakrálního umění. Plánují se také výstavy určené pro rodiny s dětmi; Pražský hrad by se tak dle přání pana kardinála Duky mohl stát místem jejich hojnějších návštěv.
Církvi má být dále poskytnuta možnost dlouhodobého spoluužívání baziliky sv. Jiří k náboženským účelům, jakož i užívání Mladotova s tím, že uvedené objekty zůstávají v majetku státu. V Mladotově domě se budou i nadále konat výstavy, komorní koncerty a další kulturní a společenské akce. Horní patro bude sloužit potřebám chrámového sboru a orchestru, a rovněž tak jako zázemí pro liturgický provoz katedrály sv. Víta.
„Jednání, která jsem vedl s prezidentem Zemanem, byla vedena snahou vyhnout se soudnímu řešení. Mám za to, že podobně jako v případě svatovítské katedrály, umožní i dnešní dohoda v současnosti chátrající a prázdné budovy opravit a smysluplně využít,“ vysvětlil pražský arcibiskup. Dohodnuté vypořádání restitučních nároků je pro stát podstatně výhodnější, než jejich vypořádání v rozsahu daném zákonem o částečném majetkovém vyrovnání. Nicméně nelze z tohoto důvodu dovozovat nezákonnost či dokonce protiústavnost sjednaného řešení, neboť je věcí svobodného rozhodnutí církve, pokud požaduje uspokojení svých nároků pouze v menším rozsahu, než který vyplývá ze zákona.
Jednání mezi církví a Pražským hradem se oproti původním předpokladům prodloužila, a to zejména z důvodu potřeby přezkoumání značně neuspokojivého stavu vydávaných objektů Nového probošství a areálu Jiřského kláštera, který činil pochybným, zda jejich rozsáhlá rekonstrukce v dohodnutém termínu pěti let je vůbec realizovatelná.
Otázka vydání, či nevydání historického církevního majetku na Pražském hradě dle zákona o část. majetk. vyrovnání se řeší již od roku 2013.
(autor: Aleš Pištora, tiskový mluvčí Arcibiskupství pražského; redakčně upraveno)