Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

COMECE vyzývá Evropskou unii, aby v době digitalizace zdůrazňovala rodinné hodnoty

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace8. 7. 2024, 13.15
TiskTisk

Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) v nově vydaném dokumentu z 5. července, který vypracoval její poradní orgán pro mládež Youth Net, zdůrazňuje, že je třeba, aby politici v EU upřednostňovali rodinné hodnoty a křesťanskou etiku, a snížili tak negativní dopady digitální technologie na mladé generace.

image:Image 60/source/orig/59038_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-10.jpeg

V reakci na rychlou digitální transformaci, která ovlivňuje evropské společnosti, zveřejnila COMECE obsáhlý příspěvek svého poradního orgánu Youth Net, v němž zdůrazňuje význam unijních opatření, které by lépe podporovaly rodiny v digitální době, a omezily tak negativní dopady nových médií na mladé generace.

Dokument s názvem "Digitální výzvy pro rodiny v Evropě" se zabývá dvojí povahou počítačové revoluce, která poukazuje jak na výhody, tak na rizika větší komunikace. Je třeba, aby politici EU zajistili, že technologický rozvoj bude posilovat rodinné hodnoty a bude v souladu s křesťanským duchem.

S odvoláním na letošní poselství Světového dne míru na téma "Umělá inteligence a mír ", v němž papež František uvedl, že "přirozená důstojnost a bratrství musí být základem vývoje nových technologií", se v úvodu dokumentu poznamenává, že tato slova jsou výzvou pro jednotlivce na celém světě, aby "se zamysleli nad trajektorií technologického pokroku a zapojili se do vytváření nových etických rámců pro rodiny".

Devítistránkový dokument uvádí některé klíčové hrozby které digitalizace představuje pro fungování rodiny, jako je sociální izolace, problémy s duševním zdravím, digitální závislost, online rizika pro děti a v širším měřítku její kulturní a společenské dopady ovlivňující tradiční křesťanské a rodinné hodnoty.

Dále zdůrazňuje zásady katolické sociální nauky, včetně lidské důstojnosti, péče o společné dobro a podpory skutečných vzájemných vztahů, jako zásadní faktory pro řešení těchto problémů, přičemž poukazuje na ústřední roli rodiny.

Ve světle těchto zásad a v zájmu rozvoje propojenějšího, respektujícího a na člověka zaměřeného digitálního prostředí proto COMECE doporučuje politikům EU, aby provedli tři zásadní opatření.

Prvním z nich je podpora mediální a informační gramotnosti, tedy osvěta zaměřená na kritické myšlení a etické zásady, a zapojení církví a náboženských organizací do vytváření vzdělávacích projektů.

Za druhé příspěvek vyzývá k účinnější regulaci ochrany dětí před škodlivým online obsahem, jako je pornografie, s využitím spolupráce s církevními institucemi.

V neposlední řadě navrhuje podporovat skutečné mezilidské vztahy prostřednictvím sociální kampaně zaměřené na problémy, jako je osamělost a sebeúcta. 

V závěru dokumentu se zdůrazňuje potřeba vynaložit společné úsilí na dosažení rovnováhy mezi technologickým pokrokem a zachováním rodinných hodnot a lidské důstojnosti. "Zaměřením se na vzdělávání, regulaci a pozitivní digitální působení můžeme vytvořit prostředí, které napomůže jak technologickému pokroku, tak zachování základních rodinných a společenských hodnot," uzavírá dokument.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Focusy

Církev a společnost Biskupové

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou