Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) v nově vydaném dokumentu z 5. července, který vypracoval její poradní orgán pro mládež Youth Net, zdůrazňuje, že je třeba, aby politici v EU upřednostňovali rodinné hodnoty a křesťanskou etiku, a snížili tak negativní dopady digitální technologie na mladé generace.
V reakci na rychlou digitální transformaci, která ovlivňuje evropské společnosti, zveřejnila COMECE obsáhlý příspěvek svého poradního orgánu Youth Net, v němž zdůrazňuje význam unijních opatření, které by lépe podporovaly rodiny v digitální době, a omezily tak negativní dopady nových médií na mladé generace.
Dokument s názvem "Digitální výzvy pro rodiny v Evropě" se zabývá dvojí povahou počítačové revoluce, která poukazuje jak na výhody, tak na rizika větší komunikace. Je třeba, aby politici EU zajistili, že technologický rozvoj bude posilovat rodinné hodnoty a bude v souladu s křesťanským duchem.
S odvoláním na letošní poselství Světového dne míru na téma "Umělá inteligence a mír ", v němž papež František uvedl, že "přirozená důstojnost a bratrství musí být základem vývoje nových technologií", se v úvodu dokumentu poznamenává, že tato slova jsou výzvou pro jednotlivce na celém světě, aby "se zamysleli nad trajektorií technologického pokroku a zapojili se do vytváření nových etických rámců pro rodiny".
Devítistránkový dokument uvádí některé klíčové hrozby které digitalizace představuje pro fungování rodiny, jako je sociální izolace, problémy s duševním zdravím, digitální závislost, online rizika pro děti a v širším měřítku její kulturní a společenské dopady ovlivňující tradiční křesťanské a rodinné hodnoty.
Dále zdůrazňuje zásady katolické sociální nauky, včetně lidské důstojnosti, péče o společné dobro a podpory skutečných vzájemných vztahů, jako zásadní faktory pro řešení těchto problémů, přičemž poukazuje na ústřední roli rodiny.
Ve světle těchto zásad a v zájmu rozvoje propojenějšího, respektujícího a na člověka zaměřeného digitálního prostředí proto COMECE doporučuje politikům EU, aby provedli tři zásadní opatření.
Prvním z nich je podpora mediální a informační gramotnosti, tedy osvěta zaměřená na kritické myšlení a etické zásady, a zapojení církví a náboženských organizací do vytváření vzdělávacích projektů.
Za druhé příspěvek vyzývá k účinnější regulaci ochrany dětí před škodlivým online obsahem, jako je pornografie, s využitím spolupráce s církevními institucemi.
V neposlední řadě navrhuje podporovat skutečné mezilidské vztahy prostřednictvím sociální kampaně zaměřené na problémy, jako je osamělost a sebeúcta.
V závěru dokumentu se zdůrazňuje potřeba vynaložit společné úsilí na dosažení rovnováhy mezi technologickým pokrokem a zachováním rodinných hodnot a lidské důstojnosti. "Zaměřením se na vzdělávání, regulaci a pozitivní digitální působení můžeme vytvořit prostředí, které napomůže jak technologickému pokroku, tak zachování základních rodinných a společenských hodnot," uzavírá dokument.
Zdroj: Vatican News, anglická sekce