Delegáti Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) se sešli v Polsku na jarním plenárním zasedání a vydali prohlášení, v němž se zabývají rozšířením hranic EU o další země. Shodli se na tom, že je to nutnost, která může přinést mír a spravedlnost, ale je třeba rozvíjet skutečného evropského ducha.
Evropští biskupové se 19. dubna sešli v polské Łomži na svém jarním plenárním zasedání, kde vypracovali prohlášení, v němž potvrdili svůj pozitivní pohled na rozšíření hranic EU a připomněli, že katolická církev úzce provází proces evropské integrace od samého počátku. “Dvacet let po prvním historickém rozšíření EU byl tento krok milníkem v procesu evropeizace Unie, krokem k jasnému svědectví pro naši dobu o tom, jak bratrská spolupráce usilující o mír a zakořeněná ve společných hodnotách může zvítězit nad konflikty a rozděleními.“
Biskupové připomínají, že vedle pevné politické a hospodářské integrace v evropských společnostech nedozrál autentický dialog mezi národními skutečnostmi, kulturami, historickými zkušenostmi a různými identitami. A podle představitelů Comece dokud nebude plně rozvinut skutečný evropský duch, včetně pocitu sounáležitosti se stejným společenstvím a sdílené odpovědnosti, mohla by být důvěra v Evropské unii oslabena a vytváření jednoty by mohlo být ohroženo pokusy upřednostňovat partikulární zájmy a úzké vize před společným dobrem.
Evropský episkopát rovněž připomíná, že proces přistoupení k EU je "obousměrný". Vyžaduje, aby země, které o něj usilují, prováděly strukturální reformy v klíčových oblastech, jako je právní stát, posilování demokratických institucí, základní práva, včetně náboženské svobody a svobody sdělovacích prostředků, boj proti korupci a organizovanému zločinu. A na straně EU by rozšíření mělo být vnímáno jako příležitost k aktualizaci myšlenky sjednocené Evropy, zakotvené v praktické solidaritě, zejména vůči nejzranitelnějším členům společností, jak tomu bylo v ideálech jejích zakladatelů.
V konečném důsledku, uzavírá prohlášení Comece, zůstává vize svatého Jana Pavla II. o Evropě schopné dýchat oběma plícemi stále živá. A která, jak loni řekl papež František biskupům kontinentu, umí zachovat jednotu v rozmanitosti tím, že žije principy subsidiarity, respektu k různým tradicím a kulturám a vyhýbá se cestě "ideologického vnucování".
Zdroj: Vatican News, italská sekce