Jubileum patří mezi nejvýznamnější události katolické církve a koná se pouze jednou za 25 let. Se začátkem Jubilejního roku naděje 2025 si věřící mohou klást mnoho otázek: Čím může jubileum přispět k mému životu z víry? Co jsou to Svaté brány? Co je to jubilejní kostel? Jak se mohu zapojit do Jubilea, když nejedu na pouť do Říma?
Proč je jubileum pro katolíky tak důležitou událostí? Odpověď je jednoduchá: Nabízí mimořádnou příležitost dosáhnout spásy a zakusit, že Boží svatost nás může proměnit. V konečném důsledku je to dar, který nám pomáhá dosáhnout nebe, protože věřícím zpřístupňuje všechny možné poklady církve, například plnomocné odpustky, které vracejí duši do stavu, v jakém byla při přijetí křtu.
Během každého měsíce v roce se v Římě bude slavit jedno nebo více jubileí věnovaných různým skupinám. V lednu se například koná Jubileum světa komunikace, v únoru Jubileum umělců, v dubnu Jubileum teenagerů, v květnu Jubileum bratrstev.
Ve svátosti pokání se odpouštějí hříchy. Časný trest, který vyžaduje Boží spravedlnost, však zůstává. Odpustek uděluje odpuštění všech časných trestů v očistci, takže pokud člověk po obdržení tohoto daru zemře, jde přímo do nebe. Nesmírná hodnota a hluboký význam, které tento „poklad“ obsahuje, z něj činí privilegium vyhrazené pro konkrétní místa a časy určené k jeho udělení. Právě v tom spočívá velikost jubilejního roku, doby, kdy se příležitosti k jeho získání násobí - dokonce dvakrát během jednoho dne! Ačkoli platí pravidlo, že za den lze získat pouze jeden plnomocný odpustek, během jubilejního roku lze získat druhý, pokud se tak stane za duše v očistci, tj. druhý se bude vztahovat pouze na zemřelé.
Pro získání jubilejního odpustku je důležité jednak vědět, jak se uděluje (požadavky), a jednak kde (konkrétní místo nebo časy) se uděluje. S příchodem Jubilea naděje Vatikán stanovil tři obvyklé podmínky:
„Všichni věřící, kteří se upřímně kají a nemají zalíbení v žádném hříchu, kteří jsou pohnuti duchem lásky a kteří se během svatého roku, očištěni svátostí pokání a občerstveni svatým přijímáním, modlí na úmysly Svatého otce, budou moci získat z církevní pokladnice plnomocné odpustky,“ uvádí dokument.
V průběhu roku 2025 budou moci katolíci získat odpustek při pouti na kterékoli svaté místo jubilea, tedy do těch kostelů, které jsou k tomu určeny. V Římě je to kromě čtyř hlavních bazilik dalších 13 kostelů. Věčné město je bezpochyby centrem Jubilea 2025 a během roku očekává, že přivítá 30 milionů poutníků. Pokud se však člověk nemůže vydat na pouť do Říma, existuje mnoho jiných způsobů, jak získat odpustek a zažít opravdové obrácení a posílení víry.
Každý katolík, který si to přeje, tak může učinit ve svém městě. V každé diecézi jsou určená místa, kam lze putovat a kde lze odpustky získat. Jejich seznam najdete ZDE. Lze je také získat konáním skutků milosrdenství a pokání, například návštěvou lidí v nouzi nebo v nesnázích (nemocných, vězňů, osamělých starých lidí atd.), dokonce i tím, že se alespoň na jeden den zdržíte „banálních rozptýlení“, jako jsou sociální sítě. Kromě toho ti, kdo se z „vážných důvodů“ nemohou zúčastnit poutě, mohou získat odpustek, pokud odříkají Otče náš, Vyznání víry v jakékoli schválené formě a další modlitby v souladu s cíli svatého roku a obětují svá utrpení nebo těžkosti svého života.
Papež František oficiálně zahájil Jubileum naděje 2025 otevřením Svaté brány baziliky svatého Petra 24. prosince 2024. Projití Svatou bránou během jubilea symbolizuje vstup do nového života v Kristu a začátek cesty obrácení. Svaté brány mohou být trvalé nebo dočasné. Do první kategorie patří pouze devět na celém světě. Nejznámější je brána svatého Petra ve Vatikánu, následují brány tří hlavních bazilik v Římě: Jana Lateránského, svatého Pavla za hradbami a Panny Marie Sněžné. Existují však i další mimo Řím, například katedrála v Santiagu de Compostela [Španělsko], bazilika Santa Maria di Collemaggio v L'Aquile [Itálie], bazilika-katedrála Notre-Dame de Québec [Kanada], katedrála v Atri [Itálie] a katedrála Nejsvětějšího Srdce v Novém Dillí [Indie]. Dočasné svaté brány jsou ty, které se otevírají pouze pro určitý jubilejní rok, jako 26. prosince 2024, kdy papež František poprvé v jubilejní tradici otevřel svatou bránu ve věznici Rebibbia, která se nachází na okraji Říma.
Zdroj: CNA, redakčně upraveno