Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Člen Vatikánské komise Covid-19: pandemie si žádá globální reakci

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace12. 1. 2022, 15.19
TiskTisk

Luigino Bruni, ekonom a člen pracovní skupiny Vatikánské komise Covid-19, komentuje papežovu výzvu diplomatickému sboru k univerzálnímu přístupu k vakcínám a lékům: "Bylo by etické zamyslet se také nad přerozdělováním zisků nadnárodních farmaceutických společností."

image:Image 7/source/orig/6831_3158_0_844.jpeg

„Univerzální přístup ke zdravotní péči je stále přeludem.“ Papež to připomněl velvyslancům akreditovaným u Svatého stolce v pondělí 10. ledna ve svém tradičním novoročním projevu. Poté, co papež znovu zdůraznil význam účinné celosvětové očkovací kampaně, vyzval vlády a soukromé subjekty, aby „v tak závažné době pro lidstvo“ navrhly koordinované reakce na pandemii prostřednictvím nových modelů solidarity a posílením kapacit zemí, které to nejvíce potřebují. František zejména vyzval státy, aby přijaly politiku, která zaručí přístup k „diagnostickým nástrojům, vakcínám a lékům“ pro všechny. Luigino Bruni, profesor politické ekonomie na katolické univerzitě LUMSA v Římě a vědecký ředitel „Františkovy ekonomie“, hovořil na toto téma pro Vatikánský rozhlas – Vatican News.

Jak se vyvinulo papežovo učení o výzvách spojených s pandemií v nedávném projevu k diplomatickému sboru?

Od začátku března 2020 jsem členem pracovní skupiny pro ekonomiku vatikánské komise Covid-19, kterou si vyžádal papež František, takže jsem krok za krokem sledoval rostoucí obavy a kroky papeže v souvislosti s touto pandemií. Papež hned zpočátku zdůraznil, že globální zlo vyžaduje globální akci. Domnívám se, že jen málokdy v dějinách se nacionalistická vize ukázala být tak krátkozraká jako během této krize. Tváří v tvář nejnovějším variantám viru přicházejícím z nejchudších zemí je představa, že můžeme dosáhnout stádové imunity tím, že se uzavřeme ve své pevnosti, ve svém městě nebo ve své zemi, nereálná. Žijeme v iluzi, že naše malé národní stádo je světovým stádem, zatímco jediná možná imunita stáda je imunita celé planety.

I tentokrát František zdůraznil, že je důležité, aby se obyvatelstvo co nejvíce imunizovalo...

To je pravda. Chtěl bych však také upozornit, že pokud se podíváte na papežovy projevy o pandemii za poslední dva roky a prostudujete si je, uvidíte, že v posledních několika měsících došlo k uvědomění, že vakcína je skutečně zásadní, ale není jediným řešením tohoto problému. V Evropě, ve Spojených státech, jsme již na třetí dávce a za chvíli nás čeká čtvrtá. Dnes, kdy se virus vyvíjí tak rychle, je představa, že jediným řešením boje proti němu je očkování všech sedmi miliard lidí na světě, složitá. Musíme začít otevírat jiné perspektivy. Vakcíny jsou stále skvělou cestou vpřed, zejména tam, kde je to možné, ale myslím si, že bychom měli začít přemýšlet o něčem trochu komplexnějším a lépe formulovaném, pokud jde o léčbu. Jak vytvořit účinnou očkovací infrastrukturu na všech pěti kontinentech? To je obrovský praktický problém, kterého si je papež dobře vědom. Pokračujme tedy ve vakcínách, ale pracujme také na lécích, které mohou virus vyléčit, protože strategie vakcín dnes není jediným způsobem, jak porazit virus, který se po celé planetě tak rychle mění. František však chce především říci, že nemůžeme pokračovat v nacionalistickém uvažování, ale že potřebujeme globální a celosvětovou akci, protože pandemie je globální zlo, na které musíme reagovat globálním společným dobrem.

Papež František vyzval mezinárodní společenství k přijetí závazku zajistit všem obyvatelům světa rovný přístup k lékařské péči a vakcínám...

Kdybychom žili ve světě bez omezujících faktorů, je zřejmé, že vakcína by byla nejlepším řešením, ale protože existují praktická a logistická omezení v krátkodobém horizontu, potřebujeme kromě řešení ideálních i řešení, která fungují. Chápete tedy, že v nadcházejících měsících, kdy není možné zasáhnout všechny kontinenty, bychom měli zavést kombinaci vakcín a léčby. Zamysleme se nad tím, jak obtížné by bylo plošné očkování všech variant v celé Africe, v celé Asii, v Číně, v Indii. Zdravý rozum a praktický přístup, kterými se církev vždy vyznačovala, nás vedou k tomu, že strategie musí být následující: vakcína plus léčba. Za předpokladu, že se jedná o globální a inkluzivní strategii, která není vázána pouze na výše příjmů. Dnes si uvědomujeme, že bohaté země mohou být bohaté, jak chtějí, ale zůstávají velmi zranitelné, pokud neřeší problém, jako je pandemie, v celosvětovém měřítku. To je velké poselství této pandemické krize: bohatství jednotlivců a národů nestačí na řešení tak složitého a rozsáhlého problému.

Kromě problému patentů a monopolů je tu také otázka zisků nadnárodních společností...

Nezapomínejme, že po druhé světové válce docházelo v civilizaci, která byla z hlediska lidských práv ještě méně vyspělá než ta naše, k přerozdělování obrovských zisků společností, které vydělávaly na zbraních. Skutečnost, že si dnes něco podobného nepředstavujeme u zisků z vakcín a léčby covidu, mi připadá velmi neetická a nespravedlivá.

(vac)

Focusy

Církev a koronavirus

Mohlo by vás zajímat

image:Image S otcem Piem za zády
S otcem Piem za zády Josef Slezák
Cena: 170 Kč
image:Image Výběr z chorálové tvorby
Výběr z chorálové tvorby Johann Sebastian Bach
Cena: 170 Kč
image:Image Česká redakce církevní slovanštiny z hlediska lexikální analýzy
Česká redakce církevní slovanštiny z hlediska lexikální analýzy Miroslav Vepřek
Cena: 270 Kč
image:Image Worship
Worship Bob Kauflin
Cena: 323 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou