Ředitel Caritas Srí Lanka, P. Mahendra Gunatilleke, hovoří o těžké situaci lidí v zemi, z nichž mnozí žijí pod hranicí chudoby, v době, kdy prezident Gotabaya Rajapaksa odstoupil z funkce.
Desetiletí vlády rodiny Radžapaksů na Srí Lance skončila v pátek, kdy předseda parlamentu formálně přijal rezignaci prezidenta Gotabáji Radžapaksy.
Ten odstoupil poté, co z ostrovní země uprchl před lidovým povstáním, které v zemi vyvolala vážná hospodářská krize.
Radžapaksa se nyní nachází v Singapuru, kam uprchl ve středu brzy ráno vojenským letadlem.
Prozatímním prezidentem bude premiér Ranil Wickremesinghe, protestující však požadují i jeho rezignaci.
V důsledku hospodářské krize se obyvatelé Srí Lanky potýkají s rostoucími cenami a nedostatkem základního zboží včetně potravin, pohonných hmot a léků.
Situaci zhoršil také konflikt na Ukrajině, protože Srí Lanka vyváží 18 % svého čaje na Ukrajinu a do Ruska a dováží z Ukrajiny 45 % své pšenice.
Lidé ze současné situace viní bývalého prezidenta a vládu.
Na Srí Lance žije polovina obyvatel pod hranicí chudoby a podpora vzdělávání, zdravotnictví a dalších sociálních služeb neustále klesá.
Katolická humanitární agentura CAFOD působí na Srí Lance již více než 30 let. Prostřednictvím své církevní sítě poskytuje tolik potřebnou potravinovou pomoc rodinám postiženým vážnou potravinovou a palivovou krizí.
Spolupracuje také s místními organizacemi, které podporují pokojné výzvy k naléhavému zlepšení života obyvatel Srí Lanky.
Otec Mahendra Gunatilleke je národním ředitelem Caritas Srí Lanka. V rozhovoru pro Vatikánský rozhlas řekl, že současná politická a ekonomická krize představuje "velmi nejistý okamžik v dějinách Srí Lanky".
"Právě teď procházíme humanitární krizí, která se mění v katastrofu... Na pohonné hmoty, plyn a podobně se stojí dlouhé fronty, lidé se nemohou dostat na svá pracoviště... pro lidi je nesmírně obtížné přežít," řekl.
Podle statistik přišlo v zemi o práci více než milion lidí. Organizace spojených národů také odhaduje, že z 22 milionů obyvatel potřebuje potravinovou pomoc více než 5 milionů.
Odpovědnost a důvěra
P. Gunatilleke vysvětlil, že kořeny současných protestů pramení z nedostatku důvěry a odpovědnosti ve vládu a prezidenta v důsledku jejich špatných rozhodnutí, která srazila ekonomiku na kolena.
Na otázku, zda měla válka na Ukrajině negativní dopad na současné hospodářské potíže Srí Lanky, otec Gunatilleke odpověděl, že země má za sebou již čtyři špatné roky.
"V roce 2019 jsme tu měli bombový útok o Velikonoční neděli a těžká psychóza, která se vkradla do společnosti, ji prakticky zastavila." Dále uvedl, že nebylo možné chodit do školy ani do práce, což mělo dopad na ekonomiku.
Uvedl také, že pandemie Covidu-19 během let 2020 a 2021 situaci nepomohla. Ředitel Caritas poznamenal, že válka na Ukrajině měla nepřímý dopad na srílanskou ekonomiku, zejména na ropu a plyn přicházející do země. Zdůraznil však, že ekonomikám jiných jihoasijských zemí, jako je Bangladéš, se daří dobře, a tvrdil, že vláda a bývalý prezident musí převzít odpovědnost za špatné hospodaření země.
Vzhledem k tomu, že se lidé nadále potýkají s ekonomickými potížemi, otec Gunatilleke uvedl, že církev mobilizuje všechny své zdroje, aby pomohla těm, kteří to potřebují. Dodal, že Caritas Srí Lanka poskytuje stravovací a hygienické služby. Katolická církev také spolupracuje s dalšími náboženskými společenstvími, včetně buddhistů, hinduistů a muslimů, aby poskytla pomoc obyvatelstvu.
Lydia O'Kane (přeložil: Petr Vacík)