V Číhošti na Havlíčkobrodsku si lidé v neděli připomenou 73 let od úmrtí faráře Josefa Toufara (1902 až 1950), který zemřel v důsledku mučení příslušníky komunistické Státní bezpečnosti (StB). Snažili se ho donutit k přiznání, že zinscenoval pohyb kříže v číhošťském kostele.
Mše v tomto kostele Nanebevzetí Panny Marie začne hodinu před polednem, následovat bude setkání v hostinci. Hostem bude evangelický duchovní Miloš Rejchrt, disident a mluvčí Charty 77. Farnost o tom informovala na webu.
"Číhošť se stala spontánním poutním místem, kam jezdí tisíce lidí ročně," řekl ČTK Tomáš Petráček, postulátor procesu beatifikace (blahořečení) Josefa Toufara. Skrze Toufarův příběh se podle něj lidé snaží také porozumět tomu, co se stalo v 50. letech minulého století. "Miloš Doležal i já jsme absolvovali desítky setkání, desítky přednášek, kdy nás zvou do různých farností nebo taky na střední školy," uvedl. Spisovatel a publicista Miloš Doležal zmapoval číhošťské události i Toufarův život.
Česká biskupská konference vyslovila souhlas se zahájením procesu blahořečení Josefa Toufara před deseti lety. Reálně byl tento proces zahájený v listopadu 2018. "Z toho byly dva roky covidové," podotkl Petráček. Doplnil, že v nynější přípravné fázi diecézního procesu se sbírají historické prameny, včetně Toufarových textů a zápisy výpovědí svědků. "Protože pořád ještě žijí pamětníci z doby Josefa Toufara a je potřeba vyslechnout jejich svědectví," řekl. V případě kladného výsledku diecézní fáze budou podklady předané do Říma.
Josef Toufar se narodil 14. července 1902 v Arnolci u Polné. Z fary v Číhošti ho odvlekla StB kvůli takzvanému číhošťskému zázraku, při kterém se v prosinci 1949 údajně hýbal křížek na oltáři v kostele. Po brutálních výsleších kněz zemřel 25. února 1950. Okolnosti události v číhošťském kostele nebyly nikdy zcela objasněné.