V uplynulých dnech přivítala Arcidiecézní charita Praha partnery z Ugandy, aby společně projednali budoucí směřování rozvojových projektů i rozšíření pomoci, která mění životy nejchudších komunit v Ugandě.
Pozvání přijali dlouhodobí pracovníci charitní ugandské mise, kteří stojí v čele klíčových projektů: Grace Mboizi, ředitel dceřiné organizace Arcidiecézní charity Praha v Ugandě, jeho zástupkyně Cgristine Ikee a dále ředitel České nemocnice v Ugandě David Wambi s vrchní sestrou Rhonou Nsambou. Kromě ředitele navštívili všichni další hosté Českou republiku poprvé.
Ugandská delegace diskutovala s vedením Arcidiecézní charity Praha a s pracovníky Centra zahraniční spolupráce zejména o dalším strategickém rozvoji zahraničních projektů a způsobech, jak zvýšit efektivitu pomoci.
„Jedním z cílů setkání bylo prohloubení spolupráce v oblasti zdravotnictví,“ uvedl ředitel Arcidiecézní charity Praha Jaroslav Němec. Pražská Charita postavila před 18 lety v ugandském Buikwe Českou nemocnici sv. Karla Lwangy, kterou nadále podporuje. Zkušenosti získané při jejím provozu usnadňují Charitě efektivně zacílit pomoc ve dvou dalších zdravotnických zařízeních. Díky podpoře českých dárců se uskutečnila kompletní přestavba Nemocnice sv. Josefa v Buyege (arcidiecéze Kampala) a Nemocnice Wesunire (diecéze Jinja). Arcidiecézní charita Praha nyní s ugandskými partnery jednala o další podpoře těchto tří nemocnic.
„Kvalitní zdravotní péče je důležitá v životě jednotlivců, ale i pro rozvoj celých komunit. Naše společné úsilí vede k tomu, aby čím dál více lidí, včetně dětí a seniorů v odlehlých oblastech, mělo přístup ke zdravotní péči,“ uvedl Jaroslav Němec.
Další prioritou podpory je oblast vzdělávání. Od rozšíření programu Adopce na dálku® do Ugandy v roce 2001 podpořili čeští „adoptivní rodiče“ studium více než 10 tisíc chudých dětí. Aktuálně jich v programu studuje bezmála 3 tisíce. Tématem jednání během návštěvy ugandské delegace bylo i zlepšení podmínek pro vzdělávání dětí.
„Dohodli jsme se mj. i na letošním vánočním dárku pro ,adoptované děti‘,“ prozrazuje Jaroslav Němec téma, které dárce vždy zajímá. „Každé dítě dostane novou matraci.“
Během návštěvy byla také vyjednána realizace některých nových projektů, jak upřesňuje Jaroslav Němec: „Mám radost, že jsme naplánovali další vrty studní. Od roku 2021 jsme jich vybudovali 25 a nyní přibydou další. Pitná voda je klíčová pro zdraví místních lidí a to se pak promítá do dalších oblastí života – do pravidelné školní docházky dětí i možnosti udržet si stabilní příjem u dospělých.“
Arcidiecézní charita Praha také ve spolupráci s ugandskými partnery plánuje rozšířit výukové prostory v Základní škole sv. Jana Nepomuckého a také postavit jídelnu v Odborném učilišti sv. Karla Lwangy. Obě školy Charita dlouhodobě podporuje a mnohé z „adoptovaných dětí“ navštěvují právě tato vzdělávací zařízení.
Ugandští hosté měli během návštěvy možnost navštívit některé charitní projekty a podnikli také tři exkurze v nemocnicích. Návštěva Azylového domu Gloria pro matky s dětmi a Domova svaté Rodiny pro lidi s mentálním postižením umožnila nahlédnout blíže do problematiky sociálních služeb a seznámila hosty s tím, jak Charita v Česku reaguje na potřeby zranitelných skupin. Cenné podněty pro vlastní projekty v Ugandě přinesly exkurze v Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, v Oblastní nemocnici Kladno a ve Fakultní Thomayerově nemocnici. I když jsou podmínky a způsob organizace zdravotní péče v Česku a Ugandě rozdílné, dokázali ředitel s vrchní sestrou České nemocnice v Ugandě načerpat nové impulsy pro zlepšení zdravotní péče a chodu ugandských nemocnic podporovaných českými dárci.
Ugandskou delegaci přijal litoměřický biskup Mons. Stanislav Přibyl, který jim poděkoval za jejich práci a nasazení. Mons. Přibyl, který Ugandu opakovaně navštívil během svého působení v pozici prezidenta Arcidiecézní charity Praha, dobře rozumí tamnímu prostředí a ví, jaké výzvy a úsilí zahraniční projekty vyžadují. Jeho setkání s ugandskou delegací bylo přátelské a plné uznání za práci ve prospěch těch nejpotřebnějších.
Ugandští partneři měli ve volném čase možnost poznat kulturní a přírodní zajímavosti v naší zemi a strávit čas se svými českými kolegy. Navštívili Svatou horu a zámek Konopiště, poslední dny se prošli po Krkonoších a dokonce si našli čas na fandění na fotbalovém zápase na letenském stadionu. „Společné chvíle nám umožnily se navzájem lépe poznat a vytvořit pevnější osobní vazby. Díky tomu bude naše další spolupráce efektivnější a komunikace na dálku hladší,“ uzavírá Jaroslav Němec.