Charita zajistí školní stravování pro více než 23 tisíc dětí v Iráku

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace16. 2. 2022, 12.57

V poválečných oblastech, jako je Irák, je stále obtížné zajistit pravidelnou školní docházku. Situace je o to horší v případech, kdy děti chodí do školy s prázdným žaludkem, anebo kvůli hladu do školy nechodí vůbec. Charita ČR se proto se spojila Světovým potravinovým programem a iráckou vládou a v letošním roce zajistí stravování zdarma pro více než 23 tisíc iráckých dětí. S plným žaludkem půjde školákům učení mnohem lépe.

image:Image 9/source/orig/8150_005081_05_107563.jpg

Obědy pro děti pomáhají zvýšit školní docházku

Každý den chodí stovky až tisíce dětí v Iráku do školy s prázdným žaludkem. Pochopitelně se kvůli tomu hůř soustředí, a to se projevuje na jejich výsledcích. Přitom stačí málo - zdravá svačina - aby se dětem učilo lépe a aby se během vyučování cítily dobře. Zajištěná školní strava navíc pomáhá zvýšit školní docházku dívek, od kterých se jinak očekává pomoc v domácnosti.

Zdravá a pravidelná strava má zásadní význam pro učení a zdravý vývoj dětí. Je o to důležitější v zemích, které se stále vzpamatovávají z dlouholetého válečného konfliktu, jako Irák. Místní rodiny totiž většinu svého příjmu vynakládají na výživu svých dětí. Program školního stravování, který v Iráku společně se Světovým potravinovým programem zajišťujeme, pomáhá snižovat chudobu tím, že rodinám šetří peníze vynakládané na stravu v době, kdy jsou jejich dětí ve škole.

Společně se Světovým potravinovým programem a iráckou vládou bude Charita ČR letos rozdávat svačiny ve 136 školách v regionech Kirkúk a Nineve, a zajistí tak stravování zdarma pro 23 704 iráckých školáků.

Děti se díky pravidelným svačinám naučí zdravým návykům a lépe se začlení do místních komunit. Zajištěné svačiny pomůžou snížit chudobu v regionu a zároveň zabrání dětem předčasně ukončovat školní docházku. V případě dívek se tak zmenší riziko, že se je rodiče budou snažit provdat v nízkém věku.

Potraviny od místních prodejců

Školní stravování nejenže poskytuje výživné jídlo pro školáky, pomáhá také posilovat místní ekonomiku. Všechny potraviny pro děti jsou pořízeny výhradně od místních dodavatelů. V Iráku, kde kvůli válce a pandemii koronaviru přišlo mnoho lidí o zdroj obživy, jde tak o zásadní pomoc.

Charita Česká republika v Iráku dlouhodobě pomáhá obnovit živobytí zranitelných komunit po válce. Pomoc iráckým školákům probíhá ve spolupráci se Světovým potravinovým programem a iráckou vládou.

Zdroj: Charita ČR

Charita