MUDr. Maxim Sirotin, chirurg z Thomayerovy nemocnice v Praze, strávil měsíc jako dobrovolník v České nemocnici sv. Karla Lwangy, kterou v Ugandě založila Arcidiecézní charita Praha. Jeho zkušenosti ukazují, jak důležitou roli hraje česká podpora ve zlepšování zdravotní péče v této oblasti.
„Personál je zde nesmírně vstřícný a skromný. Okamžitě jsem se cítil jako doma. Péče sester, lékařů a veškerého personálu o pacienty na mě udělala hluboký dojem. Je výjimečné, jak blízký vztah si zde dokáží zdravotníci s pacienty vytvořit,“ popisuje doktor Maxim své první dojmy.
V ugandské nemocnici objevil zcela jiný přístup k medicíně. „U nás jako chirurg přijímám pouze pacienty, kteří potřebují chirurgický zákrok. Tady to funguje jinak – lékaři nejsou úzce specializovaní. Viděl jsem je dělat vizitu po celé nemocnici a pak jít operovat. Učí se medicínu v celé její šíři. Je to fascinující systém.“
Česká nemocnice funguje ve vesnických podmínkách Subsaharské Afriky. Potýká se s řadou výzev, přesto si personál vždy dokáže poradit. „Možnosti léčby jsou zde sice omezené, ale zdravotníci si umí vždy najít cestu. I když někdy chybí určité léky, díky důvěrnému vztahu s pacienty dokáží rychle najít nejlepší alternativní řešení pro každého z nich.“
Mezi nejčastější nemoci patří malárie, srpkovitá anémie a podvýživa. „Mile mě překvapilo, že nemocnice poskytuje všem hospitalizovaným dětem zdarma mléko. Toto zdánlivě drobné gesto významně motivuje rodiče, aby včas vyhledali lékařskou péči,“ oceňuje český lékař.
Největší výzvou zůstává podle doktora Maxima chudoba místních obyvatel: „Byl jsem šokován, když jsem viděl výpadky elektřiny a vody. U nás jsou tyto problémy nepředstavitelné. Mnoho lidí zde žije v takové chudobě, že si nemohou dovolit ani nízké nemocniční poplatky. Někteří proto přicházejí pro pomoc, až když jsou v kritickém stavu. Těhotné ženy někdy dorazí pozdě, protože nejdřív navštíví tradiční léčitele. Je to srdcervoucí.“
Řešení vidí v postupném vzdělávání komunity, které se Arcidiecézní charita Praha systematicky věnuje. „S rostoucí vzdělaností si lidé stále více uvědomují, že bezpečnější je rodit v nemocnici,“ vysvětluje doktor Maxim. Oceňuje také práci místních porodních asistentek: „Nemocnice má skvěle vyškolené a vstřícné porodní asistentky, které poskytují komplexní péči od preventivních prohlídek až po porod.“
Doktor Maxim Sirotin má jasný vzkaz pro české podporovatele: „Mohu s jistotou říci, že každá koruna z darů je zde dokonale využita. Bez této podpory by místní komunita nikdy nemohla mít takovou nemocnici. Dárci mohou klidně spát – jejich pomoc má daleko větší dopad, než si dokáží představit.“
Měsíční pobyt českého chirurga zanechal stopu i mezi místním personálem. „Bylo skvělé mít doktora Maxima mezi námi. Vážíme si toho, že vážil takovou cestu do naší odlehlé oblasti, a to vše s jediným cílem – zachraňovat lidské životy,“ říká dr. Benjamin, místní radiolog.
Doktor Maxim plánuje povzbudit další české lékaře, aby přijeli a na vlastní oči viděli, jak významný dopad má česká pomoc na životy obyvatel ugandského regionu Buikwe.
Více o České nemocnici najdete zde.
Zdroj: Arcidiecézní charita Praha