Česká společnost modernizovala ovládání vatikánského teleskopu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace5. 7. 2024, 10.29

Vatikán modernizoval svůj nejdůležitější teleskop, který se nachází na Mount Graham v Arizoně v USA. Díky automatizovanému řídicímu systému jej bude možné ovládat na dálku z Vatikánské astronomické observatoře v Castel Gandolfo. Řídicí systém vybudovala česká společnost ProjectSoft, která se zabývá mimo jiné průmyslovou automatizací v pivovarech.

image:Image 59/source/orig/58982_image-01-web.jpg

Vatikánská observatoř má již více než 30 let k dispozici špičkový dalekohled s vynikající optikou a místo s výjimečnou kvalitou atmosféry. Nyní instalovaný řídicí systém výrazně usnadní jeho provoz. Astronom, který jej používá, již nebude muset ručně aktivovat jednotlivé subsystémy dalekohledu. Zaostřování a vyhledávání cílů na obloze bude také rychlejší. V nejpokročilejším programu bude systém spouštět sekvenci operací připravenou astronomem bez jeho přímého řízení.

Vatikánská astronomická observatoř existuje v současné podobě od roku 1891, ale její činnost sahá až k astronomickým pozorováním prováděným již v 16. století. Od roku 1933 má observatoř sídlo v Castel Gandolfo. Od roku 1993 mají vatikánští astronomové k dispozici moderní dalekohled na hoře Graham.

Zdroj: Specola Vaticana

Církev a společnost