Celý Tvůj: Sv. Jan Pavel II.

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace22. 10. 2024, 9.48

Dne 22. října si připomínáme památku papeže Jana Pavla II., jednoho z nejvýznamnějších papežů 20. století, jehož život a pontifikát byly plné oddanosti Kristu a lásky k lidem.

image:Image 64/source/orig/63677_011.jpg

Narodil se 18. května 1920 ve Wadovicích, malém městě v Polsku, jako Karol Józef Wojtyła. Během druhé světové války pracoval jako dělník a zároveň tajně studoval teologii. Po válce dokončil svá studia, byl vysvěcen na kněze a rychle se stal jednou z klíčových postav polské církve, což vedlo k jeho jmenování biskupem a později kardinálem. Po smrti papeže Jana Pavla I. byl 16. října 1978 zvolen papežem, čímž se stal prvním neitalským papežem po více než 450 letech. Přijal jméno Jan Pavel II. a jeho slavnostní inaugurace se konala právě 22. října 1978.

Pontifikát Jana Pavla II. se vyznačoval výzvami k otevřenosti vůči Kristu a aktivní evangelizaci, přičemž jeho heslo "Nebojte se! Otevřete, ba přímo rozevřete brány Kristu!" se stalo symbolickým odkazem. Proslulý byl také svou blízkostí k mládeži, pro kterou inicioval Světové dny mládeže, setkání, jež se stala zdrojem inspirace a nového elánu pro miliony mladých lidí. Jan Pavel II. neúnavně cestoval po světě, vykonal 104 zahraničních apoštolských cest, aby šířil poselství víry a pokoje. Během svého pontifikátu také prohluboval dialog s jinými náboženstvími, zejména se Židy a muslimy, a snažil se o sjednocení křesťanů. V roce 1981 na něj byl spáchán atentát, po němž veřejně odpustil svému útočníkovi.

Jeho životní motto "Totus Tuus" ("Celý Tvůj") vyjadřovalo úplné zasvěcení se Bohu skrze Pannu Marii, které považoval za klíč k naplnění svého poslání. Jan Pavel II. byl nejen duchovní vůdce, ale i velký obhájce lidské důstojnosti a práv, což odrážely jeho encykliky, jako například "Evangelium vitae" o hodnotě a nedotknutelnosti lidského života. Navzdory zdravotním problémům, včetně Parkinsonovy choroby, zůstal aktivní až do své smrti 2. dubna 2005. V roce 2011 byl blahořečen a o tři roky později kanonizován papežem Františkem. Jan Pavel II. zanechal hluboký odkaz, který nadále inspiruje milióny věřících po celém světě.

Zdroj: Catholica, redakčně upraveno

Maria a svatí