Při slavnostní poutní mši svaté 5. července 2023 na Velehradě ocenila Česká biskupská konference několik významných osobností z různých oblastí veřejného života. Představujeme oceněné pro rok 2023.
Na závěr slavnostní poutní mše svaté v úterý 5. července 2023 již tradičně ocenila Česká biskupská konference tyto osobnosti:
prof. akad. soch. Stanislav Kolíbal za přínos výtvarnému umění, zvláště za návrhy interiéru kostela Krista Spasitele v Praze-Barrandově
Stanislav Kolíbal je sochař, malíř, scénograf, ilustrátor a pedagog. Patří k nejuznávanějším osobnostem nejstarší současné umělecké generace. Během druhé světové války žil s rodiči v ostravském Přívoze. Je známý nejen svými sochami – objekty, scénografií, architektonickým řešením výstav (nové expozice Národní galerie ve Veletržním paláci v Praze), kresbami a grafikou, ale také knižní ilustrací, včetně prací pro dětské knihy. Jako jeden z mála českých autorů je zastoupen svými díly v předních světových sbírkách v New Yorku i Paříži. Mezi léty 1960 až 1970 byl členem umělecké skupiny UB 12, kterou spoluzakládal. Svá díla vystavoval od roku 1943, samostatně od roku 1949. V letech 1990–1993 vyučoval jako profesor na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru socha – instalace. Mezi jeho monumentální díla patří trojrozměrné objekty a prostorové kompozice ze sádry, kovu či dřeva, například reliéfní zeď Československého velvyslanectví v Londýně, Pankrácké předmostí Nuselského mostu. Spolu s Petrem Váňou je autorem liturgických prvků v kostele Krista Spasitele v Praze-Barrandově. Dne 28. října 2005 převzal od prezidenta Václava Klause státní vyznamenání Medaile Za zásluhy. V roce 2008 se stal laureátem Ceny Ministerstva kultury ČR za přínos v oblasti výtvarného umění.
(ze zdravotních důvodů prof. Kolíbal nemohl být přítomen, ocenění obdrží dodatečně na Arcibiskupství pražském)
Mgr. Lucie Nebeská – Trmíková za přínos divadelnímu umění
Lucie Nebeská – Trmíková je česká divadelní a filmová herečka, zpěvačka a scenáristka, držitelka Ceny Alfréda Radoka za nejlepší ženský herecký výkon a Ceny Thálie v kategorii činohra. V roce 1997 získala za roli Terezky ve stejnojmenné hře Lenky Lagronové (Divadlo komedie) Cenu Alfréda Radoka. V roce 2019 získala za roli Anny v inscenaci Soukromé rozhovory (divadelní spolek Jedl Praha) Cenu Thálie v kategorii činohra – ženy. Osobnost Simone Weilové, francouzské filosofky, sociální reformátorky a mystičky, inspirovala Lucii Trmíkovou k napsání hry Mlčky křičet. Hru uvedlo roce 2014 Studio Hrdinů. Autorka sama ztvárnila hlavní roli Simony Weilové, v roli konferenciéra a zároveň všech postav, jež prošly životem Simone Weilové, se představil Saša Rašilov. Od roku 2021 vyučuje činoherní herectví na pražské DAMU.
prof. PhDr. Jana Nechutová, CSc. za celoživotní dílo v oblasti latinské filologie, zejména za přínos oboru latinská medievistika
Jana Nechutová je česká filoložka, překladatelka a vysokoškolská pedagožka. Je přední evropskou odbornicí na latinskou literaturu středověku. Svou vynikající pedagogickou činností inspirovala a výrazně pozitivně ovlivnila několik generací studentů latiny a latinské medievistiky a svou odbornou činností soustřeďující se na dílo mistra Jana Husa a českou reformační literaturu přispěla k porozumění a překonávání rozdílů mezi křesťanskými konfesemi. Prof. Nechutová přispěla k rozvoji religionistiky, filosofie a teologie a podpořila také výzkumy muzikologické a historické. Dodnes působí jako činná překladatelka a zpřístupňuje čtenářům díla z bohaté latinské literatury. Je členkou Českobratrské církvi evangelické.
P. Stephen Nesrsta za dlouholetou obětavou podporu moravských a českých jáhnů a novokněží
P. Stephen Nesrsta se narodil a žije v Texasu. Jeho předkové jsou z Nového Hrozenkova; v roce 1869 emigrovali do USA. Stephen přijal roku 1995 kněžské svěcení a o rok později se poprvé rozhodl navštívit zemi, odkud pochází jeho rodina. Naše země ho od první chvíle zaujala. Rozhodl se navázat kontakt s Arcibiskupským kněžským seminářem v Olomouci a začal každoročně zvát nově vysvěcené jáhny na prázdninový pobyt do Texasu, kde měli možnost poznat život místní církve a procvičit angličtinu. S jáhny zůstává stále v kontaktu a přijíždí za nimi na kněžská svěcení a primiční mše svaté. Mezi českými kněžími si získal obrovskou popularitu a je stále vítaným hostem.
paní Jana Sieberová za celoživotní službu ve prospěch dobra prostřednictvím poskytování služeb Domácího hospice DUHA
Jana Sieberová je česká zdravotní sestra, aktivní v hospicovém hnutí, autorka řady článků o doprovázení terminálně nemocných a spisovatelka. V roce 2009 založila Domácí hospic Duha, kde začala působit jako vedoucí a vrchní sestra Centra domácí hospicové péče. Doprovázela jako hospicová zdravotní sestra kardinála Miloslava Vlka v závěru jeho života. V roce 2016 vydala svou první samostatnou knihu Hospic: příběh naplněné naděje. V roce 2018 vydala druhou knihu Naděje na konci cesty: další příběhy hospice Duha a v roce 2019 byla vydána její třetí kniha: Proč máme strach ze smrti? Jak zvládnout její příchod.
PhDr. Jan Stříbrný za zpracování souboru svědectví a portrétů lidské statečnosti a věrnosti katolických křesťanů za období totalitních režimů 20. století „Mučedníci a oběti pro Krista"
Jan Stříbrný absolvoval kromě FF UK (obor dějepis – čeština) také tajné studium teologie. Pracoval v Ústředí Českého svazu protifašistických bojovníků a v Historickém ústavu Armády ČR jako vědecký tajemník památníku odboje a historik 2. odboje se zaměřením na domácí demokratický odboj, persekuci Židů a postavení církví v letech 1939–1945. Od roku 1995 je 2. viceprezidentem České křesťanské akademie. Je koordinátorem a autorem (s dalšími autory) biografického slovníku Mučedníci a oběti pro Krista, který zachycuje životní osudy katolických křesťanů všech národností žijících v českých zemích, kteří násilně zahynuli zejména v období dvou totalitních režimů 20. století, který vydalo Karmelitánské nakladatelství.
Ing. Marie Světničková za celoživotní službu ve prospěch dobra, především za službu mládeži a podporu aktivit mládeže
Marie Světničková působí na Sekci pro mládež České biskupské konference od 1.1.1992. Nejdříve pracovala v nově vznikajícím Diecézním středisku mládeže v Brně. V roce 2001 přešla na sekretariát ČBK do Prahy. V současné době má v rámci Sekce pro mládež ČBK na starosti finance a Asociaci křesťanských spolků mládeže, z. s. (AKSM), což je spolek zastřešující orgnanizace působící při diecézních centrech mládeže. Zastupuje AKSM také v České radě dětí a mládeže. V rámci AKSM také získala akreditaci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na školení hlavních vedoucích táborů a akreditaci Ministerstva vnitra na dlouhodobou dobrovolnickou službu.
ThLic. Mgr. Filoména Truhlíková FDC za celoživotní službu ve prospěch dobra, především za obětavou pastorační službu ve věznicích
S. Filoména Truhlíková je sestrou v Kongregaci Dcer Božské Lásky. Řeholnice, která je známá svým svérázným humorem i neuvěřitelnou schopností pomáhat ostatním. Sestra Filoména navštěvuje odsouzené ženy ve Specializovaném oddělení pro výkon ochranných léčení ve Věznici a ústavu pro výkon zabezpečovací detence Opava. Věnuje se ženám, které podléhaly závislosti na alkoholu, drogách a automatech. Snaží se jim ukázat hodnoty, které zlepšují vzájemné vztahy, které ukazují na smysluplné prožití života. Je známá také tím, že píše pohádky pro děti.