Carlo Acutis a čtrnáct blahoslavených odsouhlaseno ke kanonizaci

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace1. 7. 2024, 12.18

Papež František předsedal dnes, 1. července, řádné konzistoři kardinálů, která schválila svatořečení patnácti osob, včetně blahoslaveného Carla Acutise, prvního mileniála, který bude prohlášen za svatého.

image:Image 59/source/orig/58817_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-45.jpeg
Vatican Media

Kolegium kardinálů se v pondělí ráno sešlo s papežem Františkem ve vatikánském Apoštolském paláci na řádné konzistoři. Kardinál Marcelo Semeraro, prefekt Dikasteria pro blahořečení a svatořečení, přednesl krátkou zprávu, latinsky známou jako Peroratio, o životě a zázracích patnácti posuzovaných osob, načež konzistoř hlasovala a schválila jejich kanonizaci.

Největší skupina nových svatých byla umučena v syrském Damašku v roce 1860 a je známá jako "mučedníci z Damašku". Patří k nim P. Manuel Ruiz López OFM, jeho sedm společníků a bratři Abdel Moati, Francis a Rafael Massabki, tři maronitští laici. Všech 11 bylo zabito z nenávisti k víře během syrské občanské války v roce 1860, kdy muslimské milice v osmanské Sýrii zavraždily tisíce křesťanů. Podle Peroratio byli bratři Massabkiové a osm františkánů zavražděni v noci 9. července 1860, když se modlili ve františkánském kostele v Damašku.

Dva Italové - P. Giuseppe Allamano a Sr. Elena Guerra - byli rovněž schváleni ke svatořečení. P. Allamano založil na počátku 20. století Misionářský institut Consolata. Sr Guerra zasvětila svůj život vzdělávání dívek a koncem 19. století založila Řád Ducha Svatého.

Konzistoř schválila kanonizaci řeholnice kanadského původu, Sr. Marie-Léonie Paradisové (rozené Virginie-Alodie Paradisové), která na počátku 20. století založila Společenství Malých sester Svaté rodiny. Jména těchto čtrnácti osob budou zapsána na listinu světců a světic v neděli 20. října 2024.

Papež František a konzistoř kardinálů pak hlasovali o schválení kanonizace prvního světce z generace Y, tedy z generace narozené v letech 1981 až 1996, známé jako mileniálové. Blahoslavený Carlo Acutis bude podle Tiskového střediska Svatého stolce prohlášen za svatého v dosud neurčeném termínu během Jubilejního roku 2025.

Blahoslavený Carlo se narodil italským rodičům v Londýně v roce 1991 a byl webovým designérem, který zemřel na leukémii ve věku 15 let v italské Monze. Byl známý svou oddaností eucharistickým zázrakům a mariánským zjevením. Ty katalogizoval na internetových stránkách, které sám navrhl.

Podle dokumentu Peroratio byl blahoslavený Carlo "vstřícný a starostlivý vůči nejchudším a z peněz, které ušetřil ze svého týdenního kapesného, pomáhal bezdomovcům migrantům a dalším lidem v nouzi".

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Světci dneška

image:Image Sedlák proti Hitlerovi
Sedlák proti Hitlerovi Erna Putzová