Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Camino: Naše těla a naše mysl jsou stvořeny pro život v rychlosti 4 km/hod

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace11. 3. 2024, 17.02
TiskTisk

Do Santiaga de Compostela, španělského poutního místa, doputuje každoročně milion poutníků. Trasy křižují celou Evropu, nově zmodernizovanou trasu nyní otevírají v Chorvatsku, měří 3000 kilometrů. Svatojakubská pouť odpovídá na touhu člověka po zpomalení, po smyslu a podstatě. Je hlubokou zkušeností a pomáhá poutníkům žít v přítomném okamžiku.

image:Image 53/source/orig/52877_cte-sestra-augustina-vrzalova-prevorka-klastera-premonstratek-v-doksanech-cteni-z-knihy-proroka-izaiase-duch-pana-duch-hospodinuv-je-nade-mnou-protoze-me-hospodin-pomazal-poslal-me-zvesto-1.png

Společenství svatého Jakuba v Chorvatsku se o modernizaci poutních cest do Santiaga zasazuje už mnoho let. Oficiálně vzniklo až v roce 2015, přitom poutníci z Chorvatska do Santiaga putovali od 14. století. "Na mapě svatojakubských tras jsme byli jednou z mála zemí v Evropě, která neměla vyznačené trasy Camina," uvedl Vedran Prazen ze společenství sv. Jakuba v Chorvatsku (camino = cesta, ze španělštiny).

K popularizaci poutního místa přispěl svatý papež Jan Pavel II., když v roce 1982 navštívil Santiago de Compostela a znovu v roce 1989, když doprovázel mladé několik kilometrů do k bazilice sv. Jakuba během Světových dnů mládeže.

Prazen uvedl, že v roce 2023 šlo pouť v Chorvatsku přes 5000 lidí. Většinu tvořili Chorvaté, ale také poutníci z Jihoafrické republiky, Portugalska, Kanady, USA, Austrálie a z celé Evropy. "Nechtěli jsme jen získat další cestu, po které by šlo pár stovek lidí, chtěli jsme propagovat zážitek z Camina pro mnohem větší okruh lidí," trval na svém Prazen, který se stal vedoucím projektu Camino Croatia. 

Jaká je podstata Camina? 

"Mluvím-li jako katolík, Svatojakubská cesta je pouť, ale je to mnohem víc," vysvětlil Prazen. "Camino přitahuje všechny: ateisty, agnostiky, muslimy, buddhisty, lidi všech vyznání i bez vyznání. Zážitek, který poskytuje, je hlubokou zkušeností založenou na něčem, co je vlastní všem lidským bytostem a co je vyjádřeno slovy svatého Augustina: Naše duše jsou neklidné, Pane, dokud nespočinou v tobě."  

"Na Caminu žijete evangelijní hodnoty ne proto, že vám to někdo řekl, ne proto, že jste to četli, ale prostě proto, že když jste tady, je to zcela přirozené chování. I tam, kde není žádné nadstandardní ubytování a kde se čekají fronty na toaletu, Prazen poznamenal, že mezi poutníky panuje soulad. "Je snadné navázat spojení, hluboké vazby s jinými lidskými bytostmi – dokonce i s úplně cizími lidmi – které jste potkali jen na pět minut. Jako by na Caminu byl každý tou nejlepší verzí sebe sama," řekl. 

Prazen doplňuje, že Camino pomáhá žít v přítomném okamžiku. "Máme sklon zabývat se minulostí, zejména minulými chybami, a dělat si starosti o budoucnost. Na Caminu si neděláme starosti o to, co přinese zítřek." Vzpomíná, že při své první pouti ho po dvou týdnech chůze rychlostí 4 km/hodinu odvezli autem do nedaleké vesnice na mši. "Najednou jsem měl rychlost 80 kilometrů za hodinu... a začal jsem přemýšlet o tom, že naše těla a naše mysl jsou stvořeny pro život čtyř kilometrů za hodinu, ne pro 100 kilometrů za hodinu, jak žijeme s e-maily, telefony, zprávami, úkoly, prací, povinnostmi – je toho prostě příliš mnoho." 

"Na svatojakubské cestě žijete velmi přirozeně, jíte, co jíte, spíte, jak spíte, chodíte, máte velmi jednoduché úkoly, prostě vstanete, vydáte se na cestu z bodu A do bodu B. A to je tak duševně osvěžující a očišťující." 

Zkušenost s Bohem

Pro Prazena je Camino také náboženským zážitkem. Byl svědkem toho, jak se řada lidí vydala na cestu jako ateisté nebo turisté a skončili jako poutníci a věřící. Camino do Santiaga je "jednou z cest, která pomáhá přivést lidi k Bohu, cestou, která nepůsobí jako struktura nebo návod, ale která pomáhá lidem najít jejich vlastní cestu, dojít k vlastním závěrům," řekl. 

Prazen se podělil o svědectví dánského poutníka, který vzpomíná: "Jsem ateista, a když jsem vyšel na cestu, slyšel jsem, že mnoho lidí na Caminu má duchovní zážitky, ale rozhodl jsem se, že to není nic pro mě. Tento postoj mi vydržel tři dny... po třech dnech jsem začal mluvit s Bohem."" 

Prazen zdůraznil obrovskou duchovní touhu mezi poutníky a je přesvědčen, že každý člověk touží po evangelijních hodnotách. Zároveň by si přál, aby existovalo více iniciativ ze strany farností, které by nabízely duchovní obsah a formaci podél tras. Myslí si, že i jednoduchá gesta mohou mít velkou sílu.

Zdroj: CNA




Focusy

Život z víry

Mohlo by vás zajímat

image:Image Boží Srdce je stále s vámi a neopouští vás!
Boží Srdce je stále s vámi a neopouští vás! Michal Altrichter
Cena: 234 Kč
image:Image Bůh v karanténě
Bůh v karanténě Nicholas Thomas Wright
Cena: 89 Kč
image:Image Církev a peníze
Církev a peníze Tom Corcoran, Michael White
Cena: 332 Kč
image:Image Stromu zbývá naděje
Stromu zbývá naděje Tomáš Halík
Cena: 233 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou