Bývalý hráč Manchesteru United skončil s fotbalem a oblékl kněžské roucho

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí,Rozhovory a svědectví
Datum publikace29. 7. 2024, 9.44

Philip Mulryne, bývalý hráč Manchasteru United, byl v roce 2017 vysvěcen na kněze a složil slib chudoby.

image:Image 60/source/orig/59584_snimek-obrazovky-2024-07-29-v-8-11-30.png
Getty Images / Liam McBurney

Mulryne, který svou kariéru zahájil na Old Trafford poté, co prošel klubovou akademií, se v Premier League objevil pouze jednou, než v roce 1999 přestoupil za 500 000 liber do Norwiche. V roce 2005 odešel do Cardiffu a svou fotbalovou kariéru ukončil v roce 2008.

Zatímco mnoho bývalých hráčů se věnuje trenérské nebo televizní práci, Mulryne se rozhodl opustit svůj život plný slávy a peněz a věnovat se duchovnu.

V 31 letech se začal připravovat na katolické kněžství poté, co ho fotbal přestal naplňovat. Mulryne, který v nejlepších letech vydělával přes 500 000 liber za sezónu, neměl radost z toho, kam se jeho kariéra ubírá - a tak se rozhodl pro změnu.

Ke svému přechodu ke kněžství se vyjádřil takto: "Je těžké určit konkrétní okamžik. Řekl bych, že to začalo v posledním roce mého působení v Norwichi. V té době jsem o tom nepřemýšlel, ale začal jsem být nespokojený s celým svým dosavadním životním stylem. Jako fotbalisté máme nádherný život a já jsem byl velmi privilegovaný, ale se všemi těmi věcmi okolo jsem zjistil, že s tím nakonec přišla i jakási prázdnota. Docela mě to šokovalo - proč nejsem šťastný, když mám všechno, co mladí muži chtějí?

Nastartovalo mě to na cestu k opětovnému zkoumání mé víry, víry, kterou jsem měl jako mladý muž. Rozhodl jsem se vrátit na rok domů a během toho roku se opravdu všechno obrátilo vzhůru nohama.

Nějakou dobu jsem pracoval jako dobrovolník v útulku pro bezdomovce. Začal jsem znovu chodit na mši svatou a začal jsem se znovu pravidelně modlit. Prostě jsem v tom našel opravdový pocit naplnění. Fotbal měl obrovské vzestupy a pády a tady bylo něco, co mi dávalo stálý pocit spokojenosti."

Šestačtyřicetiletý Mulryne vystupuje pod titulem reverend otec Philip Mulryne od roku 2017, kdy byl vysvěcen na kněze dominikánského řádu, a v současné době dohlíží na kongregaci v kostele panny Marie v Corku.

Mulryne prozradil, že poté, co před více než deseti lety skončil s hraním, svého rozhodnutí nelituje.

Dodal: "Moje povolání ke kněžství a řeholnímu životu přišlo později v průběhu toho roku - cítil jsem silnou touhu po tomto způsobu života a zůstal jsem u toho několik měsíců a pak jsem sebral odvahu a prozkoumal to volání. Rozhodl jsem se pro život s Pánem a nelituji toho ani nyní, po těch osmi letech."

Mulryne si během své kariéry užil slušnou dávku uctívání ze strany fanoušků, ale ne vždy to probíhalo úplně hladce. V roce 2005 byl jednou potupně poslán domů z týmu Severního Irska poté, co porušil zákaz vycházení a šel se opít se svým spoluhráčem Jeffem Whiteym.

Peter Crouch, který hrál po Mulrynově boku v Norwichi, se domnívá, že možná sehrál určitou roli v Mulrynově rozhodnutí pro své nynější povolání.

Ve své knize How to Be an Ex-Footballer (Jak být bývalým fotbalistou) útočník Liverpoolu uvedl: "Možná - a to je možnost, kterou nerad připouštím - ho právě poflakování se mnou přesvědčilo, že potřebuje v životě nový směr."

Paul McVeigh, který hrál spolu s Mulrynem v Norwichi, uvedl, že svého přítele navštívil v době jeho formace v Římě a byl ohromen, když se dozvěděl, že se jeho bývalý kolega chystá vyměnit dres za kněžské roucho.

Zdroj: Dailymail

Svědectví

image:Image Evangelium lesní moudrosti
Evangelium lesní moudrosti Pavel Hošek
image:Image Víra královny Alžběty II.
Víra královny Alžběty II. Geoffrey Waugh
image:Image Na ohnivém voze
Na ohnivém voze Dom Samuel
image:Image Vybrané spisy I.
Vybrané spisy I. Jan Konzal