Podle informací místních médií zatkly hongkongské úřady kardinála Josepha Zena. Devadesátiletý bývalý hongkongský katolický biskup byl údajně zadržen 11. května za to, že působil jako správce Fondu humanitární pomoci 612, který pomáhal prodemokratickým demonstrantům platit soudní poplatky.
List The Standard uvedl, že kardinál byl podle místních zdrojů zatčen ve středu večer tamního času. Zen, který v roce 2009 odstoupil z funkce hongkongského katolického biskupa, je otevřeným stoupencem prodemokratického hnutí.
Fond humanitární pomoci, který byl založen v roce 2019, byl loni rozpuštěn poté, co mu národní bezpečnostní policie nařídila sdělit provozní údaje, uvedl dále list.
V roce 2020 vstoupil v Číně platnost zákon o národní bezpečnosti, který nyní kriminalizuje dříve chráněné občanské svobody, a to pod záminkou "pobuřování" a "zahraničního spolčení".
Agentura Reuters uvedla, že Zen a čtyři další osoby, kanadsko-hongkongská popová hvězda Denise Ho, akademik Hui Po Keung a bývalá opoziční zákonodárkyně Margaret Ng a Cyd Ho, byly zatčeny za údajné "spolčování se zahraničními silami".
Před uvedením zákona v platnosti mnozí katolíci, včetně Zena, varovali, že by mohl být použit k umlčení církve v Hongkongu. Zenovo zatčení bude představovat dilema pro Vatikán, který se vyhýbá veřejné kritice represí v Hongkongu.
Arcibiskup Paul Gallagher, ekvivalent ministra zahraničí Vatikánu v červnu 2021 prohlásil, že není přesvědčen, že by vyjádření k situaci v Hongkongu mohla něco změnit.
Britský aktivista za lidská práva, zakladatel nevládní organizace Hong Kong Watch a konvertita ke katolicismu, Benedict Rogers zatýkání odsoudil a uvedl: "Odsuzujeme zatčení těchto aktivistů, jejichž údajným 'zločinem' bylo financování právní pomoci prodemokratickým demonstrantům v roce 2019."
"Dnešní zatýkání nade vší pochybnost signalizuje, že Peking hodlá zintenzivnit zásahy proti základním právům a svobodám v Hongkongu."
"Vyzýváme mezinárodní společenství, aby si na tento brutální zásah posvítilo a vyzvalo k okamžitému propuštění těchto aktivistů."
Nadstranická parlamentní skupina pro svobodu náboženského vyznání a víry, která sdružuje britské poslance napříč stranami, rovněž odsoudila zatčení kardinála Zena.
"Je to další příklad rostoucího omezování základních lidských práv ze strany Číny," uvedla organizace v příspěvku na Twitteru.
David Alton, nezávislý člen Sněmovny lordů, horní komory britského parlamentu, označil kardinálovo zatčení za "akt nehorázného zastrašování".
Začátkem tohoto týdne byl bývalý šéf bezpečnostních složek John Lee jmenován budoucím šéfem hongkongské vlády a nahradí Carrie Lamovou, jež tuto funkci zastávala od roku 2017. Lee i Lamová jsou pokřtění katolíci.
Biskup Stephen Chow Sau-yan, nový představitel hongkongských katolíků, převzal vedení své diecéze v prosinci 2021. Ve svém prvním rozhovoru, zveřejněném letos v únoru, zdůraznil význam ochrany lidské důstojnosti. "Považuji za nepřijatelné, aby byla lidská důstojnost ignorována, pošlapávána nebo zcela eliminována. Bůh nám tuto důstojnost dal, když nás stvořil ke svému obrazu a podobě. A proto je univerzální, protože pochází z Boží lásky," uvedl Chow.
V březnu natočil papež František krátké videoposelství pro katolíky v Hongkongu. "Přeji vám, abyste byli dobrými občany a abyste byli odvážní tváří v tvář výzvám doby," řekl.
V posledním příspěvku na blogu kardinála Zena před jeho zatčením citoval list Římanům 8,34-39: "Kdo je odsoudí? Vždyť Kristus Ježíš, který zemřel a který byl vzkříšen, je na pravici Boží a přimlouvá se za nás! Kdo nás odloučí od lásky Kristovy? Snad soužení nebo úzkost, pronásledování nebo hlad, bída, nebezpečí nebo meč? Jak je psáno: „Denně jsme pro tebe vydáváni na smrt, jsme jako ovce určené na porážku.“ Ale v tom ve všem slavně vítězíme mocí toho, který si nás zamiloval. Jsem jist, že ani smrt ani život, ani andělé ani mocnosti, ani přítomnost ani budoucnost, ani žádná moc, ani výšiny ani hlubiny, ani co jiného v celém tvorstvu nedokáže nás odloučit od lásky Boží, která je v Kristu Ježíši, našem Pánu.
Přeložila: Monika Klimentová