Ve Vatikánu byla včera na tiskové konferenci představena konkrétní podoba kontinentálního shromáždění Synody o synodalitě v katolické církvi, které se uskuteční 5.-9. února 2023 v Praze.
Předseda a místopředseda Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), litevský arcibiskup Gintaras Grušas a lucemburský kardinál Jean-Claude Hollerich, vysvětlili plánovaný program. Aby byla zajištěna co nejširší účast, uskuteční se setkání v tzv. hybridní formě. To znamená, že v první fázi 5.-9. února bude jednat 200 delegátů osobně a 390 online. Poté, 10.-12. února, bude následovat plenární zasedání 39 předsedů CCEE, v rámci kterého budou reflektovat kontinentální synodální shromáždění.
Během prvních pěti dnů jednání bude každou biskupskou konferenci zastupovat 14 delegátů. Osobně do Prahy přijedou její předseda a tři další zástupci, zatímco dalších deset se připojí online. Zbývajících 44 účastníků pozve přímo CCEE, a to včetně zástupců ostatních křesťanských církví. Kardinál Hollerich jednotlivé biskupské konference vyzval, aby vyslaly co nejrozmanitější a nejreprezentativnější týmy, které by dobře odrážely církevní realitu v jejich zemích.
Účastníci kontinentálního setkání v Praze mají nyní předložit návrhy, jak by se v budoucnu mohl celý Boží lid spolu s biskupy podílet na rozhodování v církvi. Základem jejich rokování bude dokument, který byl vypracovaný na základě podnětů z téměř všech diecézí na světě a koncem října představen ve Vatikánu. Budou také diskutovat o tom, jak může církev naplňovat své poslání v současných společenských podmínkách. Kardinál Hollerich zdůraznil, že jde o nalezení "katolického způsobu synodality", který nebude totožný ani s protestantskými, ani s východními církevními synodami.
Zdroj: tisková zpráva Kontinentální fáze synody z 14.12.2022., Kathpress