„Umělá inteligence a mír“. To je téma příštího Světového dne míru, který se slaví vždy 1. ledna. Pozoruhodný pokrok dosažený v oblasti umělé inteligence má stále hlubší dopad na lidskou činnost, osobní a společenský život, politiku a ekonomiku, vysvětluje v doprovodném tiskovém sdělení vatikánské Dikasterium pro službu integrálnímu lidskému rozvoji.
Papež František vyzývá k otevřenému dialogu o významu těchto nových technologií, které jsou obdařeny pronikavým potenciálem, ale také ambivalentními účinky. Připomíná, že je třeba být bdělý a usilovat o to, aby se při výrobě a používání těchto zařízení neprosadila logika násilí a diskriminace na úkor těch nejzranitelnějších a nejvíce vyřazovaných lidí: nespravedlnost a nerovnost živí konflikty a antagonismy.
Naléhavost odpovědného usměrňování koncepce a využívání umělé inteligence, aby sloužila lidstvu a ochraně našeho společného domova, vyžaduje, aby se etická reflexe rozšířila i na oblast vzdělávání a práva. Ochrana důstojnosti člověka a péče o bratrství, které je skutečně otevřené celé lidské rodině, jsou nezbytnými podmínkami, má-li technologický rozvoj přispět k podpoře spravedlnosti a míru ve světě, uzavírá tiskové prohlášení vatikánského dikasteria.