Podle významné katolické charitativní organizace Aid to the Church in Need (ACN), česky Pomoc církvi v nouzi, je v Burundi mír stále křehký a vzpomínky na genocidy z minulosti stále živé. Je proto třeba udělat co nejvíce pro to, aby nebyla porušována lidská práva
P. Maxime François-Marsal, ředitel projektů ACN pro frankofonní země střední Afriky, po své cestě do země hovořil o pokusech k dosažení trvalého míru. Uvedl, že burundský prezident Évariste Ndayishimiye uznal významnou roli, kterou Svatý stolec sehrál v mírovém procesu a usmíření burundského lidu. Toto úsilí přineslo ovoce v podobě křehkého míru. Zdůraznil však, že v zemi nadále přetrvává rostoucí hrozba násilí z politických důvodů.
“Burundi je v současné době v ohrožení. Vnitřní napětí a vnější okolnosti mohou mít dopad na všechna lidská práva. Zvláštní pozornost je proto třeba věnovat procesu vzdělávání a formace těch, kteří budou aktéry života církve a rozvoje v zemi. Všude panuje atmosféra nedůvěry, dokonce i mezi přáteli a rodinami. Bylo mi řečeno, že lidé nikdy nezvou své přátele k sobě domů, protože se bojí, že by pak mohli poznat jejich dům a napadnout je, kdyby začala další občanská válka. Z tohoto důvodu ACN podporuje projekty na podporu a ochranu katolických rodin."
P. François-Marsal zdůraznil, že práce ACN v Burundi je zaměřena na šíření “Dobré zprávy“ v srdcích lidí, aby dokázali odolat pokušení násilí. Dodal, že burundská společnost, která byla evangelizována teprve před 125 lety, dosud zcela nepřijala křesťanskou víru a stále se spoléhá na zvyky a tradice pocházející z původních náboženství.
V uplynulých deseti letech přispěla ACN v zemi na více než 200 projektů se zaměřením na formaci kněží a řeholních sester a také na podporu katecheze a různých pastoračních aktivit. P. François-Marsal uvedl, že ACN je i nadále odhodlána podporovat církev a přispívat k udržení míru v Burundi.
Od získání nezávislosti v roce 1962 došlo v této středovýchodní africké zemi ke třem genocidám a dalším násilným konfliktům mezi etnickými skupinami Hutuů a Tutsiů.
Zdroj: Zenit