Španělská arcidiecéze Valladolid chce obnovit proces blahořečení královny Isabely Kastilské z 15. století. Beatifikační řízení začalo už v 50. letech, ale později bylo pozastaveno. O úmyslu ho opět zahájit informoval tamní arcibiskup Luis Argüello. Cílem je podpořit úctu k panovnici především ve Španělsku a Latinské Americe.
Isabela I. Kastilská (1451-1504), zvaná také Katolická, je vnímána jako ambivalentní postava. Žila v době závěru reconquisty, kdy byli muslimové postupně vytlačováni z Pyrenejského poloostrova. Právě za její vlády byli odsud definitivně vyhnáni a jediným náboženstvím se stalo křesťanství. Se svým manželem Ferdinandem II. Aragonským stanula v čele sjednoceného Španělska, z nějž se stala světová velmoc. Právě Isabela také finančně podpořila Kryštofa Kolumba v jeho objevitelských výpravách do zámoří. Díky ní se křesťanství dostalo i na americký kontinent.
Arcibiskup Argüello v této souvislosti kritizoval současný ideologicky motivovaný "historický revizionismus", který panovnici staví do negativního světla. Zdůraznil, že Isabela byla "obhájkyní původních obyvatel" a je třeba, aby o tom veřejnost byla informována.
Kritici ji však považují za násilnickou, netolerantní vládkyni a především ji viní z podpory španělské inkvizice. Členové amerického antirasistického hnutí ji rovněž považují za zodpovědnou za vyvražďování a útlak amerického domorodého obyvatelstva. Předloni se příslušníci domorodých etnik pokusili strhnout sochu královny v kolumbijském hlavním městě Bogotá, místní úřady ji pak nechaly odstranit.
Podle španělských médií byl její beatifikační proces zastaven kvůli jejímu podílu na vyhánění židů ze Španělska. Navzdory četným pokusům Španělské biskupské konference nedošlo v řízení v posledních letech k významnějšímu pokroku.
Zdroj: Kathpress, ČTK