Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Bruselský arcibiskup: Papež přijíždí do radikálně sekularizované země

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace26. 9. 2024, 11.06
TiskTisk

V Bruselu chodí v neděli do kostela už jen ti, kteří milují Krista a církev. Jsou věřící, protože tuto lásku žijí, říká arcibiskup belgického hlavního města před zahájením papežské návštěvy v jeho zemi. „Doufám, že to bude čas sjednocení s Kristem, protože koneckonců právě kvůli tomu papež přijíždí, aby nás přivedl k Ježíši,” dodává arcibiskup Luc Terlinden.

image:Image 63/source/orig/62399_photo-bruxelles-0.jpg
Wikimedia

Bruselský arcibiskup neskrývá, že Belgie prošla radikální sekularizací. V roce 1968 tvořili katolíci 98 % obyvatelstva. Dnes se s katolicismem ztotožňuje pouze každý druhý Belgičan. V posledních letech je náboženství v zemi opět více přítomné, ale ze zcela jiných důvodů - v důsledku nárůstu muslimské komunity, říká belgický primas.

Zdůrazňuje, že od chvíle, kdy před rokem stanul v čele arcidiecéze hlavního města, je jeho prioritou misie a hlásání evangelia, podpora živých a vyzařujících společenství. Z tohoto důvodu je také důležité pečovat o krásu liturgie, protože i ta je svědectvím pro naše současníky, branou, kterou se dostávají k církvi.

V rozhovoru pro francouzskou televizní stanici KTO arcibiskup Terlinden poznamenává, že Belgie, kam František přijede, je velmi liberální zemí. To, co papež říká o eutanazii nebo potratech, je pro většinu společnosti téměř nepřijatelné, protože nejdůležitější hodnotou je osobní svoboda, v jejímž jménu lze ospravedlnit jak eutanazii, tak potrat. Na otázku, zda lidé, kteří žijí v takto liberální společnosti, jsou díky tomu šťastnější, se bruselský metropolita zdrženlivě vyjádřil, že nechce mluvit v těchto kategoriích, přiznal však, že jako pastýř vidí mnoho utrpení, a to utrpení skrytého. Poznamenal také, že ve jménu politické korektnosti se často nerespektuje svoboda svědomí a že některá témata byla z veřejného prostoru vykázána. „Jsem přesvědčen, že jednoho dne svědomí promluví, potlačování hlasu svědomí je vždy nebezpečné,“ řekl arcibiskup Terlinden.

Zároveň bruselský arcibiskup zdůraznil, že církev v jeho zemi se nemůže spokojit s opakováním určitých zásad, protože to lidi neosloví. „Musíme naší společnosti ukázat, že poselství evangelia je stále živé, že skrze něj žijeme, že je zdrojem života,” dodal arcibiskup Terlinden.

Zdroj:KTO


Focusy

Papežské cesty

Mohlo by vás zajímat

image:Image Všichni jsme misionáři
Všichni jsme misionáři papež František, Giovanni Valente
Cena: 122 Kč
image:Image Zázraky Jana Pavla II.
Zázraky Jana Pavla II. Pawel Zuchniewicz
Cena: 224 Kč
image:Image Eucharistie - srdce církve
Eucharistie - srdce církve papež František
Cena: 161 Kč
image:Image U stolu s papežem Františkem
U stolu s papežem Františkem Roberto Alborghetti
Cena: 404 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou