Britští biskupové vyzývají ke smíru vzhledem k rozsáhlým násilným protestům v zemi

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace6. 8. 2024, 10.23

Katoličtí biskupové Spojeného království se modlí za smír vzhledem k nepokojům, které vyvolalo tragické pobodání několika dětí synem rwandských přistěhovalců, a tvrdí, že násilí ohrožuje hodnoty britské společnosti.

image:Image 61/source/orig/60077_profimedia-0896016020-denik-630-16x9-2x.jpg
screenshot FB

"Odsuzuji otřesné násilí z minulého týdne, zejména to, které bylo namířeno proti migrantům a místům jejich pobytu," uvedl 5. srpna ve svém prohlášení pomocný biskup Paul McAleenan z Westminsteru, hlavní britský biskup pro migranty a uprchlíky. "Tyto útoky jsou projevem naprosté neúcty k hodnotám, které jsou základem občanského života naší země."

Protesty následují po útoku nožem v dětské taneční škole v anglickém Southportu, při kterém koncem července zemřely tři dívky a téměř desítka lidí byla zraněna. Podle BBC se sedmnáctiletý podezřelý narodil ve Spojeném království a jeho rodiče jsou přistěhovalci ze Rwandy, převážně křesťanské země ve střední Africe.

Objevily se zprávy o tom, že demonstranti v noci na neděli 4. srpna napadli a poškodili hotely, v nichž jsou ubytováni žadatelé o azyl, včetně hotelu Holiday Inn Express v Rotherhamu v hrabství South Yorkshire. Přibližně 240 žadatelů o azyl, kteří byli v hotelu ubytováni, bylo přes noc přestěhováno po střetech mezi policií a davem stovek lidí, uvedla BBC.

Na pozadí slibů premiéra Kiera Starmera, že výtržníci pocítí "plnou sílu zákona", zatkla policie ve Velké Británii od začátku protestů minulý týden téměř 400 lidí a s některými agresory již začaly soudní procesy.

"Dnes a vždy musíme pokračovat v modlitbách, práci a společném úsilí o mír v naší zemi. Jednání několika málo lidí, kteří se podíleli na násilnostech, je v ostrém kontrastu s prací charitativních organizací, církevních skupin a dobrovolníků, kteří neúnavně podávají migrantům pomocnou ruku v rámci projevů solidarity. Doufáme a modlíme se, aby zdvojnásobili své úsilí, abychom mohli obnovit klid v zemi po strašlivých událostech posledních dní," pokračoval McAleenan.

"Modlím se zejména za ty, kteří se ukrývají v hotelích nebo se cítí ohroženi. Jste zde milováni a vítáni. Všichni bychom měli udělat, co je v našich silách, abyste se cítili bezpečně. Modlím se také za záchranné složky, které navzdory rizikům obětavě pokračují v práci. Děkuji vám za vše, co děláte ve službě obecnému dobru."

Při útoku nožem, k němuž došlo 29. července na tanečním letním kurzu s tématikou Taylor Swift v severozápadním anglickém městě, zemřely tři děti – šestiletá Bebe Kingová, sedmiletá Elsie Dot Stancombeová a devítiletá Alice Dasilva Aguiarová. Podle policie utrpělo bodná zranění dalších osm dětí, které se tanečních kurzů účastnily. Dva zranění dospělí zůstali v kritickém stavu, byli později propuštěni.

Arcibiskup liverpoolské arcidiecéze Malcolm McMahon minulý týden vyzval katolíky, aby se připojili k modlitbám za oběti.

"Za ty, kteří byli zraněni, za rodiče, rodiny a přátele obětí, za všechny, kteří se podílejí na záchranných pracích, se dnes modlíme za Boží požehnání, za Boží pokoj a Boží přítomnost," uvedl McMahon v pondělí 29. července v prohlášení po útoku.

Zdroj: CNA

Církev a společnost Biskupové