Dne 14. ledna roku 993 byly posvěceny provizorní stavby Břevnovského kláštera. Nejstarší český mužský klášter benediktinského řádu nechali v Praze na Břevnově postavit kníže Boleslav II. z dynastie Přemyslovců a pražský biskup sv. Vojtěch. Břevnovská bazilika sv. Markéty byla ustanovena jako jeden z poutních kostelů Jubilejního roku 2025.
Břevnovský klášter (plným názvem Benediktinské arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty v Praze-Břevnově) je nejstarší český mužský klášter, nacházející se v pražské čtvrti Břevnov. Založil jej roku 993 kníže Boleslav II. a pražský biskup Vojtěch. Od počátku v něm sídlí mnišská komunita benediktinů, která sem přišla z dolnobavorského kláštera Niederaltaich. U příležitosti 1000. výročí založení kláštera roku 1993 povýšil papež Jan Pavel II. břevnovské opatství na arciopatství. Klášter jako celek s bazilikou svaté Markéty a dalšími stavbami v klášterní zahradě je chráněn jako národní kulturní památka České republiky. Klášter je považován za nejstarší písemně doložené místo vaření piva v celé České republice, v této tradici pokračuje Břevnovský klášterní pivovar.
Stavba z roku 993 byla původně celá dřevěná, ale už v 11. století byl na jeho místě postaven románský kostel a krypta. Za husitských válek utrpěl klášter velké škody, když jej v roce 1420 zničili táborité. Mniši, kteří přežili, odešli do Broumova. Obnovený klášter byl do současné podoby postupně přestavěn v letech 1708 – 1745 podle projektu Kryštofa Dienzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Práce na obnově se účastnil i Petr Brandl.
S bohatou historií i současností tohoto místa se můžete seznámit na webu kláštera.
Zdroj: Wikipedie, web kláštera