Podle prohlášení barcelonské arcidiecéze ze 4. prosince byla kauza beatifikace Antonia Gaudího převedena z občanského sdružení na církevní, a vstoupila tak do závěrečné fáze. Znamená to, že architekt velkolepé barcelonské katedrály Sagrada Familia by mohl být brzy prohlášen za "ctihodného", což je předstupeň blahořečení, posléze svatořečení.
Barcelonská arcidiecéze zaslala vatikánskému Dikasteriu pro blahořečení a svatořečení tzv. positio super vita, virtutibus, et fama sanctitatis (= stanovisko k životu, ctnostem a pověsti svatosti), které je základním argumentem ve prospěch Gaudího blahořečení. Tuto informace zveřejnilo barcelonské arcibiskupství v prohlášení ze 4. prosince.
Podle arcidiecéze se tím případ dostává do závěrečného procesu směřujícího k blahořečení. Dikasterium nyní rozhodne, zda bude ve věci katalánského architekta, který je v současnosti považován za "služebníka Božího", pokračovat dále. Pokud proces dikasterium schválí, předloží positio papeži, který by pak povolil jeho zveřejnění a tím prohlásil Gaudího za "ctihodného".
Ačkoli je církevní kanonizační proces zdlouhavý a Gaudího kauza je otevřená již několik desítek let, agentura CNA v roce 2015 informovala, že papež František vyjádřil přání postoupit v této záležitosti kupředu. Při setkání se Sdružením pro blahořečení Antonia Gaudího v roce 2015 papež označil Gaudího za "velkého mystika". Toto sdružení převážně laických katolíků začalo poprvé zvažovat možnost Gaudího svatořečení v roce 1992. Proces jeho kanonizace pak oficiálně zahájil Vatikán v roce 2003.
Barcelonský kardinál Juan José Omella 4. prosince vyjádřil podporu a případ předal kanonickému sdružení, které se jím bude od nynějška zabývat. Kanonické sdružení tvoří právě kardinál Omella, několik kněží a věřících laiků.
Antoni Gaudí, který zemřel v roce 1926 ve věku 73 let, byl modernistický a naturalistický architekt, který se nejvíce proslavil velkolepou katedrálou Sagrada Familia, která ční nad Barcelonou. Ačkoli ji navrhl Gaudí, staví se již déle než 100 let. Nepřeberné množství vysokých věží a jedinečná architektura z ní učinily jeden z nejznámějších chrámů světa.
Papež Benedikt XVI. jej posvětil v roce 2010, 128 let po zahájení stavby a při této příležitosti uvedl, že Gaudí spojením přírody, Písma svatého a liturgie "geniálně pomohl vybudovat naše lidské vědomí, zakotvené ve světě, ale otevřené Bohu, osvícené a posvěcené Kristem".
Gaudí je znám také celou řadou skutečně netradičních, ale působivých děl, včetně budov, paláců a památníků.