Bohoslužba u příležitosti nedožitých 100. narozenin Mons. ThDr. Jaroslava Škarvady

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Pražská arcidiecéze
Datum publikace12. 9. 2024, 11.20

U příležitosti nedožitých 100. narozenin Mons. ThDr. Jaroslava Škarvady, titulárního biskupa litomyšlského a probošta metropolitní kapituly, vzpomenou věřící na jeho život v neděli 15. září v 10.00 při mši svaté v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze.

image:Image 62/source/orig/61762_skarvada-2-1.jpg
FOTO: kapitula.cz

Jaroslav Škarvada se narodil 14. září 1924 v Praze, kde absolvoval gymnázium. Poté odešel do Říma, kde vystudoval teologii na Lateránské univerzitě a filosofii na Gregoriánské univerzitě. Kněžské svěcení přijal 12. března 1949 a po sedmnácti letech získal titul doktor teologie. Po komunistickém převratu mu politická situace znemožnila návrat do vlasti, působil tedy v duchovní správě v severní Itálii. V roce 1965 se stal sekretářem pražského arcibiskupa Josefa kardinála Berana, který si toho roku přijel do Říma převzít kardinálské insignie, ale do vlasti se již během svého života nemohl vrátit. P. Škarvada doprovázel kardinála Berana na většině jeho cest po Evropě i po světě.

Po sovětské invazi do Československa v srpnu 1968 organizoval duchovní péči o české uprchlíky a zakládal pro ně krajanské misie. Po smrti kardinála Berana pracoval v letech 1969-1991 jako delegát Apoštolského stolce pro pastoraci Čechů v zahraničí. Jednalo se zhruba o 40 krajanských sdružení po celém světě.

V lednu 1983 přijal Jaroslav Škarvada v bazilice sv. Petra v Římě biskupské svěcení z rukou papeže Jana Pavla II. Jeho titulární diecézí se stalo někdejší biskupství litomyšlské. Téhož roku se stal sídelním kanovníkem kapituly při papežské arcibazilice Santa Maria Maggiore (Panny Marie Sněžné), jedné ze čtyř římských bazilik maior.

Aktivně se účastnil dění v roce 1989, v listopadu se podílel na přípravách svatořečení Anežky České, setkal se s Václavem Havlem, sepsal pro papeže zprávu o dění v Československu a později mu předal pozvání prezidenta Václava Havla k návštěvě země. Do Prahy se vrátil o Vánocích 1989 a krátce po návratu se zapojil do života pražské arcidiecéze. 28. srpna 1991 se stal pomocným biskupem a později i generálním vikářem pražské arcidiecéze. Od ledna 1993  až do roku 2002 byl proboštem Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze. Prezident České republiky mu v roce 2003 udělil Řád T. G. Masaryka III. třídy za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva.

Mons. Jaroslav Škarvada zemřel 14. června 2010 a jeho tělo bylo uloženo do kapitulní hrobky na hřbitově u sv. Markéty v Břevnově.

Zdroj: kapitula.cz, Wikipedie

Liturgie a bohoslužby Osobnosti