Z pouti po Svaté zemi se minulý čtvrtek vrátili bohoslovci královéhradecké diecéze, kteří se svým biskupem Janem Vokálem a generálním vikářem Janem Pasekou spolu s dalšími účastníky prožili týden, ve kterém navštívili nejznámější biblická místa.
„Pouť do Svaté země byla pro mne zážitkem, jsem vděčný otci biskupovi, že nás na ni přizval a také, že o nás během ní s láskou pečoval. Zážitky z pouti budou ve mně ještě dlouho doznívat. Izrael je země mnohých kontrastů. Jsem vděčný i za možnost prožít čas s ostatními bohoslovci“, svěřil se krátce po návratu bohoslovec Tomáš Moučka.
„Nejsilnějším momentem pouti pro mě byla noc u Božího hrobu a na Golgotě. Sám být pod křížem spolu s Marií a Janem, koukat na Ježíše Krista, když tehdy všichni utekli, být s Ním v hrobě a pronikat do velikonočního tajemství. To bylo opravdu něco jedinečného“, přiznal bohoslovec Jindřich Barabáš. Podle dalšího seminaristy Jana Pecháčka přivítala Svatá země hradecké poutníky v období bouřek a bouří, kdy zažili zimní deště středomořských subtropů, po nichž se i poušť zazelená.
Jak se účastníci pouti shodli, mohli se ponořit do příběhů Izraelského národa v konfrontaci se současnou nelehkou situací všech obyvatelů tohoto území, pro něž o to víc vyprošovali pokoj. „Jeden z mých hlavních postřehů, není zvlášť duchovní. I přes jakousi znalost dějin státu Izrael jsem viděl naživo, jak je země nesourodá a jak problematické jsou vztahy mezi Izraelci a Palestinci“, sdělil bohoslovec František Zloch, kterého doplnil konvikťák Pavel Kotěra, podle něhož bylo užitečné vnímat současné prostředí Izraele a Palestiny, situaci Židů a muslimů, snahu o jejich vzájemné soužití. I přes menší nepokoje, které se v Jeruzalémě v době pouti odehrály, však nikdo nepociťoval žádné nebezpečí.
Na hoře Blahoslavenství nad Galilejským jezerem přijali z rukou svého biskupa Jana Vokála službu akolyty Tomáš Moučka a Jeroným Pelikovský, zatímco další tři bohoslovci Jan Pecháček, Michal Šramko a František Zloch byli přijati mezi kandidáty svátostného svěcení ad missio.