Dnes, 29. října, si připomínáme památku bl. Marie Restituty, zdravotní sestry a mučednice, která obětovala svůj život za víru a pomoc druhým. Její statečný postoj proti nacistickému režimu a pevná víra z ní dělají inspiraci i pro dnešní dobu, kdy nás její příběh vybízí k odvaze a laskavosti.
Blahoslavená Marie Restituta, vlastním jménem Helene Kafka, se narodila v roce 1894 v Brně v české rodině. Vyrůstala ve skromných poměrech a již od mládí cítila touhu sloužit druhým. Po přestěhování do Vídně vstoupila do Kongregace Milosrdných sester a přijala jméno Marie Restituta. Začala pracovat jako zdravotní sestra a byla oblíbená pro svou laskavost, osobní přístup k pacientům a pevnou víru, která jí dodávala sílu i v těžkých chvílích.
Druhá světová válka byla pro Marii Restitutu zlomovým obdobím. Odmítla nacistický režim a otevřeně vyjadřovala své křesťanské přesvědčení. Když ji nacisté vyzvali, aby odstranila kříže z nemocničních pokojů, odvážně odmítla. Tímto rozhodnutím si vysloužila respekt kolegů, ale také nenávist nacistických úřadů. V roce 1942 byla zatčena gestapem a obviněna ze „vzbuzování k odporu.“
Po měsících věznění byla odsouzena k smrti a 30. března 1943 popravena ve Vídni. Až do posledních chvil zůstala klidná a věrná své víře. V roce 1998 ji papež Jan Pavel II. prohlásil za blahoslavenou.
Život Marie Restituty může být v mnohém inspirací i pro dnešní dobu, kdy nám její odvaha stát si za svými hodnotami připomíná důležitost věrnosti pravdě, i když to znamená jít proti proudu.
Zdroj: Catholica