Letos uplyne 800 let od postavení prvního betlému a na oslavu tohoto výročí vyhlásilo ekocentrum Hubert soutěž pro školy. Úkolem bylo vytvořit betlém z přírodnin a materiálů, které by se běžně staly odpadem. Navíc velikost betlému byla limitována krabicí od bot. Originální dětské výrobky vystaví Biskupství ostravsko-opavské.
„Přihlásilo se 40 tříd z 28 škol a každá z nich zvolila zcela originální zpracování. V betlémech jsou použity například šišky, staré látky, bambus, noviny i dřevo nebo obaly od vajíček,“ popisuje hotové výrobky Michaela Kvašňovský Holubová, manažerka ekocentra.
Školy, které se soutěže účastní, mají šanci vyhrát libovolný program pro svou třídu v hukvaldském ekocentru. Hukvaldský biskupský environmentální resort se věnuje inovativnímu vzdělávání v přírodních vědách. Součástí nabízených vzdělávacích programů je venkovní bádání, zkoumání v laboratoři a kreativní tvoření. „O třech vítězích rozhodne losování, které zveřejníme 20. prosince na webových stránkách www.ekohubert.cz,“ upřesňuje Kvašňovský Holubová.
Do soutěže se přihlásily školy z celého Moravskoslezského kraje. „Nejdelší cestu k nám měl betlém z Jindřichova, který se nachází blízko polských hranic,“ přibližuje manažerka ekocentra s tím, že nejbližší škola, pokud by vyhrála, by mohla přijít pěšky ze sousední obce Kozlovice. Do soutěže se přihlásila i Základní škola Václavovice. „Naše třída je převážně chlapecká. Většina hochů jsou fotbalisti s odhodláním vyhrát každou soutěž, a přestože obvykle není naší silnou stránkou tvoření a vyrábění, naše soutěživost nám dodala veškerou trpělivost potřebnou k vytvoření betlému,“ říká učitelka Marie Pastrňáková. Základ figurek tvoří roličky toaletního papíru. Žáci využili staré silonky a duté vlákno k vycpání hlaviček postav i k vyhotovení ovečky. Ježíšek je vyrobený z jednorázové plastové štamprle. Postavičky jsou oblečené do starých odstřižků látek a mají přilepené vlasy ze staré vlny nebo zbytků kožešin. „Využili jsme i dva roky starou papírovou sopku, která původně sloužila k chemickým pokusům a už dlouho se válela na skříni, kde čekala na další využití,“ popisuje zpracování Pastrňáková.
Betlém patří neodmyslitelně k Vánocům a také jde o nejrozšířenější vánoční zvyk. Tuto tradici založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Přivedl se svými přáteli do jeskyně živého osla i vola, a proměnili ji v kapli. V tomto betlémě pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši.
Na betlémy ve stylu zero waste se mohou zájemci přijít podívat do vestibulu budovy Biskupství ostravsko-opavského v centru Ostravy ještě před vánočními svátky ve středu 20. 12. a ve čtvrtek 21. 12. od 9 do 15 hodin. Do konce roku je pak otevřeno ještě 30. prosince od 13 do 15.30 hodin. V novém roce bude výstava otevřena 3. a 4. ledna od 9 do 15 hodin.