V dopise papeži ukrajinští biskupové latinského obřadu uvedli, že píší "v těchto hodinách nezměrné bolesti a strašného utrpení našeho lidu" v reakci na četné žádosti o zasvěcení Ukrajiny a Ruska Neposkvrněnému Srdci Panny Marie .
"V reakci na tuto modlitbu pokorně žádáme Vaši Svatost, abyste veřejně vykonal akt zasvěcení Ukrajiny a Ruska Neposkvrněnému Srdci Panny Marie, jak si to přála blahoslavená Panna Maria ve Fatimě," uvádí se v dopise, který byl zveřejněn na internetových stránkách biskupů na Popeleční středu 2. března.
"Kéž Matka Boží, Královna míru, přijme naši modlitbu: Regina pacis, ora pro nobis."
Jejich žádost přišla v době, kdy se ruské síly přesunuly k obklíčení ukrajinského hlavního města Kyjeva, kde bylo ve středu brzy ráno zaznamenáno několik výbuchů, a kdy vojáci začali obléhat Charkov, druhé největší ukrajinské město. Podle polské pohraniční stráže uprchlo za posledních šest dní do Polska více než 453 000 lidí. Jen 1. března překročilo hranice do Polska 98 000 lidí.
Ukrajinští biskupové také na svých internetových stránkách zveřejnili aktualizovaný ukrajinský text aktu zasvěcení Ukrajiny Neposkvrněnému Srdci Panny Marie s žádostí, aby byl recitován soukromě a po každé mši svaté.
Asi 1 % obyvatel Ukrajiny jsou katolíci latinského obřadu. Jsou soustředěni na západě země, kde se nachází šest diecézí sufragánních k Lvovské latinské arcidiecézi.
Většina katolíků na Ukrajině patří k ukrajinské řeckokatolické církvi, největší z 23 východních katolických církví ve společenství s Římem. Řeckokatolíci tvoří asi 9 % ze 44 milionů obyvatel Ukrajiny, kteří jsou převážně pravoslavní.
Před revolucemi v roce 1917, které svrhly ruské impérium a vedly ke vzniku Sovětského svazu, bylo Rusko hovorově nazýváno "Mariiným domem", protože zde bylo více svatyní a kostelů zasvěcených Panně Marii než v kterékoli jiné zemi v té době.
Během fatimských zjevení v roce 1917 zjevila Panna Maria tři tajemství. Druhým tajemstvím bylo prohlášení, že první světová válka skončí, a předpověď další války, která začne za vlády Pia XI. v případě, že lidé budou nadále urážet Boha a Rusko nebude zasvěceno Mariinu Neposkvrněnému Srdci.
Sestra Lucie, jedna ze tří fatimských vizionářů, ve svých pamětech vzpomínala, že Panna Maria žádala "zasvěcení Ruska mému Neposkvrněnému Srdci a smírné svaté přijímání o prvních sobotách", aby zabránila druhé světové válce.
Řekla, že jí Maria svěřila: "Pokud budou mé žádosti vyslyšeny, Rusko se obrátí a nastane mír; pokud ne, bude šířit své bludy po celém světě, způsobí války a pronásledování Církve. Dobří lidé budou umučeni, Svatý otec bude muset mnoho trpět, různé národy budou vyhlazeny."
"Nakonec mé Neposkvrněné Srdce zvítězí. Svatý otec mi zasvětí Rusko, to se obrátí a světu bude dopřáno období míru."
V dopise napsaném v roce 1989 sestra Lucie potvrdila, že papež svatý Jan Pavel II. vyhověl žádosti Panny Marie o zasvěcení Ruska v roce 1984. Také další autority, včetně Kongregace pro nauku víry, potvrdily, že zasvěcení bylo vykonáno ke spokojenosti sestry Lucie.
V posledních letech katoličtí biskupové i nadále vyzývají k mariánskému zasvěcení svých zemí v dobách násilí. V roce 2018 jeden z kardinálů prohlásil, že Mexiko by mělo být zasvěceno Neposkvrněnému Srdci Panny Marie kvůli převládajícímu násilí, chudobě a korupci.
Dne 24. února, v den, kdy Rusko zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, biskupská konference také požádala všechny katolíky latinského obřadu na Ukrajině, aby se modlili k Panně Marii: "Nyní je čas sjednotit se v modlitbě: v našich rodinách, s našimi sousedy, v našich modlitebních společenstvích a v každé farnosti. Vybízíme kněze, aby se ode dneška po každé mši svaté kromě zpěvu proseb modlili akt zasvěcení Ukrajiny Neposkvrněnému Srdci Matky Boží," napsala biskupská konference.
"Společně se modlíme růženec nebo jiné modlitby za mír, za vládce našeho státu, za naši armádu a všechny, kdo brání naši vlast, za zraněné a mrtvé, i ve vzpomínce na ty, kdo válku rozpoutali a byli zaslepeni agresí," dodala. "Chraňme svá srdce před nenávistí a zlobou vůči našim nepřátelům. Kristus nám dává jasný pokyn, abychom se za ně modlili a žehnali jim."