S lidmi, kteří v církvi zažili nějakou formu zneužívání, se v pátek 15. září, na svátek Panny Marie Bolestné, setkal na poutním místě ve Staré Boleslavi pražský pomocný biskup Zdenek Wasserbauer a v poutní bazilice na Velehradě administrátor olomoucké arcidiecéze biskup Josef Nuzík.
Osobního setkání s biskupem se ve farním centru za staroboleslavskou mariánskou bazilikou zúčastnily přibližně dvě desítky lidí, jak z řad obětí či jejich příbuzných, tak i ze spolku Někdo ti uvěří, jenž si za svůj cíl vytkl pomoc obětem zneužívání. Setkání se zúčastnilo i několik místních farníků. Biskup uvedl, že by rád z takovéhoto setkání udělal tradici. „Dá-li Bůh, tak se za rok sejdeme zase,“ prohlásil.
Na Velehrad přišla asi desítka osob, kde biskup Nuzík vzpomenul na své první setkání s fenoménem zneužívání. „Jako generálního vikáře mě oslovil kněz, kterému se svěřil jeden ministrant. A jako vždy, když člověk narazí na podobně velké zlo, bylo zpočátku těžké tomu uvěřit,“ řekl a dodal, že probíhající setkání má všechny ujistit o tom, že církev a její představitelé berou tento problém vážně.
Bezprostředně po setkání celebroval biskup Zdenek Wasserbauer v bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi za oběti zneužívání mši svatou. Ve své homilii mimo jiné uvedl: „Když někdo, koho milujeme nebo na kom nám záleží, trpí, tak trpíme spolu s ním. Čím více milujeme, tím více trpíme! Nejlépe je to asi vidět u rodičů a jejich dětí,“ uvedl.
„Panna Maria, která má zkušenost Kalvárie, je blízko těm, kteří jakýmkoli způsobem na těle nebo na duši trpí. To je důležité pro nás! A myslím, že se tím můžeme nechat také inspirovat, abychom měli otevřené srdce pro všechny trpící a zvláště třeba pro ty, kteří byli někým zraněni, zneužiti, kterým bylo nějak ublíženo na těle i na duchu."
Na Velehradě ve svém kázání při mši svaté biskup Nuzík připomenul, že se nachází v bazilice, kde už dříve lidé předkládali k odpuštění své viny i selhání, třeba při kající pouti v roce 1990 za všechny, kdo pochybili v období komunismu. „Také tato dnešní bohoslužba v sobě nese rozměr kajícnosti, výzvy i omluvy, aby se to, co je bolestné, podařilo otevřít a také napravit,“ zmínil a připomenul, že církev obětem zneužívání nabízí vedle modlitby také pomoc a duchovní doprovázení na cestě k nápravě škod a uzdravení bolesti.
„Chceme Panně Marii svěřit i bolest se zneužíváním v církvi, která působí tolik bolesti. Proste spolu se mnou, abychom tyto případy dokázali jako představení v církvi bez odkladu řešit správným způsobem, ale také, aby Bůh na přímluvu Panny Marie Bolestné tyto rány uzdravoval.“
Celá zpráva o setkání ve Staré Boleslavi je zde a ze setkání na Velehradě zde.