Čeští a moravští biskupové ukončili svou návštěvu Vatikánu zvanou Ad limina apostolorum. Během sedmi dnů se dvakrát setkali s papežem Františkem, navštívili mnohé vatikánské kongregace a slavili mše s českými poutníky v hlavních římských bazilikách. V závěru někteří biskupové navštívili pomník Jana Palacha, kde se pomodlili za český národ.
Vatikán: Během návštěvy, která se konala v době mezi 11. a 17. únorem 2014, se čeští a moravští biskupové dvakrát setkali s papežem Františkem – ve středu 12. února při generální audienci a během páteční soukromé audience.
Ve své řeči k tisícům poutníků shromážděných ve středu na Svatopetrském náměstí papež pozdravil i české biskupy a poutníky. Ocenil přitom kardinála Vlka, kterého nazval „dlouholetým bojovníkem a obráncem víry v České republice“. Poté poprosil o modlitbu a udělil požehnání českým věřícím. Po skončení audience František požehnal korunky pro mariánský reliéf Palladium země české a korunu hvězd pro sochu Panny Marie v Olešnici.
Soukromé setkání biskupů s papežem začalo v pátek 14. února 2014 a trvalo zhruba hodinu a půl. Římský biskup českým církevním představitelům předal text svého projevu, v němž ukazuje české církvi některé priority. „Zatímco po dlouhý čas církev ve vaší zemi utlačovaly režimy, založené na ideologiích popírajících lidskou důstojnost a svobodu, dnes se musíte vypořádávat s jinými nástrahami, kupříkladu se sekularismem a relativismem,“ uvedl papež s tím, že je potřebný konstruktivní dialog se všemi lidmi, i s těmi, kdo jsou vzdálení jakémukoliv náboženskému cítění. Vyzval také k podpoře rodin a k přítomnosti církve ve školství a v kulturním životě.
František se též věnoval ekonomickým otázkám české církve. Biskupy plně podpořil v jejich dosavadních krocích v souvislosti s probíhajícím majetkovým narovnáním mezi státem a církvemi. Ve svém psané promluvě zároveň uvedl, že „na poli ekonomiky je nutné vyvinout takový systém, který by každé církevní instituci zaručil základní prostředky a svobodu k pastorační činnosti, přičemž by dbal na to, že materiální prostředky jsou určeny výlučně k duchovnímu poslání církve.“ Dále papež dodal, že „je zapotřebí pozorné bdělosti, aby církevní majetek byl spravován uvážlivě a transparentně, aby byl chráněn a zachován, a to také za pomoci důvěryhodných a kompetentních laiků.“ „Papežův postoj k aktuálním církevním restitucím byl jednoduchý a jasný, co je ukradeno, má se vrátit, to je záležitost spravedlnosti,' uvedl po setkání pro Českou televizi olomoucký arcibiskup Jan Graubner.
Podle olomouckého arcibiskupa očekává papež od českých věřících především otevřenost vůči společnosti a sdílení se o hodnoty a o to cenné, co církev má.
Kromě oficiálních jednání návštěvy Ad limina se biskupové pravidelně setkávali s třemi stovkami českých a moravských poutníků. Každý den společně slavili mši v jedné z hlavních římských bazilik. V první den návštěvy sloužil mši svatou u hrobu apoštola Petra ve Vatikánu kardinál Dominik Duka, v pátek 14. února 2014 se věřící různých slovanských národů zúčastnili mše nad hrobem sv. Cyrila, od jehož smrti uplynulo 1145 let.
V neděli biskupové společně s velvyslancem ČR při Svatém stolci Pavlem Vošalíkem uctili památku Jana Palacha u jeho pomníku v Římě a pomodlili se za český národ.
Cesta Ad limina apostolorum („K prahům apoštolů“) se koná pravidelně ve zhruba pětiletém intervalu. Naposledy se tato návštěva konala v roce 2005 za pontifikátu Benedikta XVI.
(Foto: Roman Albrecht)