Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) zveřejnila před čtvrtečním hlasováním o zařazení práva na potrat do Listiny základních práv EU dokument, v němž zopakovala, že právo na potrat nikdy nemůže být základním právem.
Návrh usnesení, o němž se má hlasovat 11. dubna, by měl změnit stanovy EU, které poprvé vstoupily v platnost v roce 2009 tak, že by obsahovaly tvrzení, že "každý má právo na tělesnou autonomii, svobodný, informovaný, úplný a všeobecný přístup k sexuálnímu a reprodukčnímu zdraví a právům a ke všem souvisejícím zdravotnickým službám bez diskriminace, včetně přístupu k bezpečnému a legálnímu potratu".
Komise biskupských konferencí Evropské unie se sídlem v Bruselu, kterou tvoří biskupové delegovaní biskupskými konferencemi více než dvou desítek členských států Evropské unie, často vystupuje na podporu katolických hodnot v Evropě, zejména proti potratům a na ochranu pronásledovaných křesťanů v jiných zemích.
"Podpora žen a jejich práv nesouvisí se schvalováním potratů. Usilujeme o Evropu, kde ženy mohou prožívat své mateřství svobodně a jako dar pro sebe i pro společnost a kde mateřství není žádným omezením pro osobní, společenský a profesní život. Prosazování a usnadňování potratů jde opačným směrem než skutečná podpora žen a jejich práv. Listina základních práv EU nemůže zahrnovat práva, která nejsou uznávána všemi a rozdělují. Právo na život je základním pilířem všech ostatních lidských práv, zejména práva na život těch nejzranitelnějších, nejkřehčích a nejbezbrannějších, jako je nenarozené dítě v lůně matky, migrant, starý člověk, člověk s postižením a nemocný. Církev toto vždy hlásala," uvedla COMECE v prohlášení z 9. dubna.
Evropský parlament je přímo volený orgán složený z více než 700 zákonodárců z členských států EU, jehož úkolem je přijímat právní předpisy EU. Změna Listiny základních práv EU tak, aby zahrnovala i potraty, by podle tohoto orgánu vyžadovala jednomyslný souhlas všech členských států. O zakotvení práva na potrat v listině práv EU se diskutuje již dlouho. Potratoví aktivisté vytrvale usilují o úpravu unijního práva, přičemž iniciativy, jako je Pakt Simone Veil, požadují široká potratová práva na celém kontinentu.
Na rozdíl od velmi liberálního právního rámce, který existuje v některých státech USA, omezuje mnoho evropských zemí potraty po 12. až 14. týdnu těhotenství; některé členské země Evropské unie také zavádějí čekací lhůty a další regulace.
V lednu 2022 vyzval francouzský prezident Emmanual Macron Evropskou unii, aby potraty zakotvila v zákoně, což by podle Macrona "vdechlo nový život našemu souboru práv". COMECE tehdy ve svém prohlášení vyjádřila hluboké znepokojení a nesouhlas s touto myšlenkou a poznamenala, že v evropském ani mezinárodním právu není zakotveno žádné právo na potrat.
Začátkem tohoto roku se Francie stala první zemí v Evropě, která začlenila právo na potrat do své ústavy.
Zdroj: CNA