Vzácné varhany v kostele sv. Apolináře procházely postupnou renovací od roku 2016, kdy se oprav ujala firma Varhanářství MgA. Marka Vorlíčka. V neděli 3. prosince zrekonstruovaný nástroj požehnal plzeňský biskup Tomáš Holub.
O záchraně vzácných Rauschových varhan u sv. Apolináře jsme začali uvažovat již v roce 2013, kdy se konal první benefiční koncert pěveckého sboru Čerchovan. Nástroji tehdy hrozila totální zkáza, protože byl v devadesátých letech minulého století demontován, za účelem opravy, ke které ale bohužel už nedošlo.
Stavitelem barokních varhan kostela svatého Apolináře v Horšovském Týně byl významný varhanář Johann Leopold Rausch, který pocházel z Vídně a v polovině 18. století se usídlil v Plzni. Rausch nebyl jen význačným varhanářem, o čemž svědčí fakt, že postavil varhany m.j. pro plzeňskou katedrálu, ale byl také varhanářem ekonomicky úspěšným, když na plzeňském náměstí vlastnil dům s právem vaření piva.
Horšovskotýnské varhany byly postaveny roku 1771, a to za 900 zlatých. Mají 16 rejstříků, dva manuály a pedál. Krásná varhanní skříň (v čistém dřevě – bez jakýchkoliv nátěrů) a varhanní stroj (včetně píšťalového fondu) si zachovaly vysokou míru autenticity a patří mezi dochovanými Rauschovými nástroji ke skutečně unikátním. Odborná literatura uvádí horšovskotýnský nástroj jako „jediný velký Rauschův nástroj dochovaný bez pozdějších přestaveb“.
Dokument z roku 2019 o varhanách a jejich záchraně: