Biskup Přibyl požehnal výstavu společenství Člověk a Víra v klášteře Osek

Zdroj:Biskupství litoměřickéBiskupství litoměřické
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Litoměřická diecéze
Datum publikace10. 9. 2024, 8.59

Litoměřický biskup Stanislav Přibyl o víkendu sloužil mši svatou v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie v Oseku u Duchcova, kde nyní probíhá výstava fotografií spolku Člověk a Víra. Po skončení bohoslužby biskup Přibyl požehnal výstavě velkoformátových fotografií. Fotografie prezentující život církve jsou v Oseku u Duchcova k vidění do 19. září.

image:Image 62/source/orig/61611_20240908-jach-eu0a6258.jpg
Foto: Jana Chadimová, ČaV

„Nemáme mnoho fotografů tohoto společenství v litoměřické diecézi. Dali by se spočítat na prstech jedné ruky - a to i potom, co by si ji počtář strčil do cirkulárky,“ žertoval biskup Stanislav Přibyl na úvod mše svaté spojené s požehnáním výstavy společenství Člověk a Víra v oseckém klášterním chrámu. „Ale jsou tu, a já jim jsem vděčný za jejich práci a krásu a život církve, který se snaží zachytit. Jsem vděčný za každého z vás,“ povzbudil zejména místní fotografy Janu Chadimovou a Jiřího Vopálenského.

„Jsou to především fotografové, kteří vidí víc, než lidé obvykle vidí. Vzali si do ruky fotoaparát a hledají krásu mezi lidmi. Zachycují okamžik a to, co je neviditelné. Tvoří stejně jako umělci, stavitelé tohoto chrámu,“ poznamenal biskup při žehnání výstavy.

Člověk a Víra je spolek křesťanských fotografů, kteří jako dobrovolníci bezplatně dokumentují duchovní a náboženský život. Sdružuje kolem 140 členů nejen z České republiky. Provozuje rozsáhlou databázi snímků s křesťanskou tematikou na webu wwww.clovekavira.cz.

Fotografie společenství Člověk a Víra nacházejí využití v křesťanských médiích a knižních vydavatelstvích, ale také ve farnostech a v rodinách. Případní zájemci mohou rozšířit jejich řady v jakékoliv diecézi. Jak se stát fotografem spolku Člověk a Víra naleznete zde: https://www.clovekavira.cz/chci-s-vami-fotit

Život z víry Kultura

image:Image Kolektivní paměť v bibli a křesťanství
Kolektivní paměť v bibli a křesťanství Filip Čapek, David Cielontko