Biskup Martin David v den sv. Hedviky ocenil třicet diecézanů

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace18. 10. 2024, 13.22

Diecézní slavnosti sv. Hedviky se ve středu 16. října v ostravské katedrále Božského Spasitele zúčastnili s místními farníky i muži a ženy, které letos biskup ocenil za jejich službu diecézi. Odměněných bylo letos třicet a v článku si můžete přečíst jejich medailonky.

image:Image 64/source/orig/63406_44626_0_dsc_4128.jpg
Vojtěch Bárta

Biskup Martin v promluvě představil svatou Hedviku jako ženu doby, ve které lidé vynesli do výšky chrámy v gotickém slohu. „Snaha směřovat vzhůru: to je něco, co je svaté Hedvice vlastní. A teď vůbec nemyslím nějaký kariérismus a snahu získat co nejlepší společenské postavení. Hedvičino zaměření vzhůru je živá touha po Bohu, vnímavost na Boží věci, láska k modlitbě, k Písmu, k eucharistii,“ vyzdvihl biskup Martin David jednu část Hedvičiny osobnosti. V té druhé sv. Hedvika směřovala vzhůru paradoxně tím, že sestupovala dolů – k potřebným a chudým. „Její milosrdenství, soucit s chudými nemocnými, strádajícími, to je její cesta dolů spolu s Kristem, který se pro nás ponížil, aby nás zachránil. Hedvika se sjednocuje s Kristem v jeho pokoře a službě. A On – Kristus ji pozvedá vzhůru. To je vertikála Hedvičina života,“ doplnil biskup. Poděkoval pak všem, kteří se pouštějí do práce pro bližní – při povodních, ve farnostech, v Charitách.

Mezi oceněnými je například Václav David, který se zasloužil o organizaci velikonoční Jízdy okolo osení v Lukavci, historik Vojtěch Vlček, který dva a půl roku koordinoval pomoc Ukrajincům na Ostravsku nebo MUDr. Mária Fridrichová z Centra pro rodinu a sociální péči.

Medailonky oceněných jsou k přečtení zde.

Redakčně upraveno

Charita Biskupové