Biskup Martin David na Porciunkuli: „Každý máme v nitru malou porciunkuli“

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace5. 8. 2024, 9.36

Klášter alžbětinek v Jablunkově hostil v pátek 2. srpna svátek Porciunkule, při kterém si františkánská rodina připomíná výročí posvěcení kostela Panny Marie Andělské u Assisi. Ostravsko-opavský biskup Martin David při té příležitosti požehnal modlitební místo za nenarozené děti.

image:Image 60/source/orig/59978_41112_0_porciunkule_motyka.jpg
Milan Motyka / Člověk a Víra

V Jablunkově se při porciunkuli střídá jedna mše svatá za druhou. Začíná se již před šestou ranní růžencem, následuje první mše svatá, na kterou v 7.30 navazuje slovenská bohoslužba. Připutovala také paní Margita z Rakové u Čadce. „Co nás sem přivádí? Přece Pán Ježíš! Nezahodím šanci, když je možné se s ním setkat. A františkánská spiritualita je úžasná,“ svěřuje se žena, která ráda putuje také pěšky do Horní Lomné. Velký význam má porciunkule i pro paní Annu z Mostů u Jablunkova. „Chodím tady každý rok. Panna Maria nám dává velkou sílu. Loni jsem musela vynechat, protože jsem byla velice těžce nemocná. Dnes jsem přišla poděkovat, že jsem zase tady,“ zmiňuje pro diecézní média. Mnozí poutníci si také s vděčností připomínají, co v klášterním kostele sami zažili. „Ten kostel nás vlastně vychoval. Je to náš svátek, máme tady duchovní základy.“ ohlíží se paní Dagmar. Její sestra Marcela ji doplňuje: „Chodily jsme tady do scholy. Sestry alžbětinky nás vedly k Bohu.“

Poprvé s biskupem Martinem Davidem

Ostravsko-opavský biskup Martin David slavil mši svatou v 9 hodin na klášterním nádvoří. Na úvod se přiznal, že se jablunkovské porciunkule účastní úplně poprvé. V promluvě připomněl, že kostelík Porciunkule u Assisi je dnes ukryt ve větší bazilice. „A tato stavba ukrytá v nitru stavby jiné, jakoby symbolizovala člověka. I my svém nitru máme ukryto to zvláštní místo milosti – naše srdce. Každý člověk, který v srdci říká Bohu své ANO, je malou Porciunkulí, malým dílkem obrovské stavby Božího království v tomto světě,“ uvedl biskup v promluvě.

S odkazem na evangelium o setkání Marie s archandělem Gabrielem biskup podotkl, že dnes můžeme slavit porciunkuli díky Panně Marii i sv. Františkovi, kteří naslouchali Bohu a dovedli mu říct ANO. „Milí bratři a sestry, drazí poutníci. Slavit Porciunkuli znamená nejen připomínat si dávnou událost ze života svatého Františka. Znamená to především naslouchat Slovu, přijímat život, prosit za odpuštění a odpouštět. Pokud toto budeme dělat, potom i naše srdce bude Porciunkulí, tedy zvláštním místem Boží milosti, kterou chce Bůh štědře dávat každému z nás, ať jsme kdekoliv. V Assisi, v Nazaretě, v Jablunkově, v Bukovci nebo na Hrčavě,“ uzavřel biskup kázání.

Na závěr bohoslužby pak biskup požehnal modlitební místo za nenarozený život, který v areálu kláštera nechaly vybudovat sestry alžbětinky. Zve k modlitbě také ty, kteří v těhotenství o dítě přišli nebo ho nemohli pochovat, případně po svém dítěti velmi touží. Sestry také zvou k modlitbě za ty, kteří umělý potrat zvažují.

Přivítání rodáků na polské mši

Poslední dopolední mši svatou v polském jazyce slavil jubilující kněz Mons. Rudolf Sikora, který si připomíná padesát let od kněžského svěcení. „Padesát let – to je zlaté jubileum. Chceme ti za ta léta poděkovat. Zvlášť když vidíme, že tvé kněžství přináší dobré ovoce. Děkujeme ti také za službu děkana, která byla vždy diskrétní. Když nás otec děkan přišel navštívit do kláštera, vždy jsme se na něj těšili,“ vyzdvihl jablunkovský františkán P. Bogdan Syrach Janicki, OFM. Ten přivítal také nového děkana frýdeckého děkanátu P. Pavla Cieslara.

Spolu s ním k oltáři přišel také generální vikář Mons. Jan Czudek a jeho bratr P. Roman Czudek, který se čerstvě ujal role generálního sekretáře ČBK. Dalším rodákem u oltáře byl P. Jan Mazur a koncelebrovali také františkáni z Polska. Při mši se vzpomínalo i na zemřelé kněze spjaté s Jablunkovskem – Mons. Adama Ruckého a P. Dobrosława Mężyka, OFM, který odešel k Pánu v letošním roce.

Redakčně upraveno

Řeholní život Biskupové

image:Image Církev a peníze
Církev a peníze Tom Corcoran, Michael White