„Očekáváme papeže z celého srdce v naději, že přispěje k míru a solidaritě pro nás i pro celý svět“, těmito slovy komentuje oficiální ohlášení papežovy návštěvy v Kazachstánu karagandský biskup Adelio Dell´Oro, který v této středoasijské diecézi slouží od roku 2015. Vatikánské tiskové středisko potvrdilo, že papež přijede do kazašského hlavního města Nur-Sultan ve dnech 13. až 15. září na kongres náboženských představitelů.
„Netrpělivě jsme očekávali toto oficiální prohlášení Svatého stolce a kazašského prezidenta“, prohlásil v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas misionářský biskup z milánské arcidiecéze. „Slyšel jsem, že vláda požádala všechny regiony v zemi, aby pomohly lidem, kteří chtějí přijet na setkání s papežem, a aby je všemožně podporovaly, a to včetně dopravy“. Kazachstán, bývalá sovětská republika ve Střední Asii, která sousedí s Ruskem a Čínou, je totiž jedním z největších územních států na světě, a hrstka jejích katolíků je roztroušena po celé zemi.
Významná ekumenická a mezináboženská příležitost
„Kazachstán je zemí, kde žijí lidé více než 130 různých národností a mnoha náboženství. Pro papeže Františka je to tedy velká ekumenická a mezináboženská příležitost“, pokračuje karagandský biskup. Konference v Kazachstánu se možná zúčastní také ruský pravoslavný patriarcha Kyrill.
V souvislosti s válkou na Ukrajině biskup Dell´Oro připomíná postoj kazašského vedení: prezident Kasym-Žomart Tokajev v červnu v Petrohradě svému ruskému protějšku Putinovi do očí řekl, že obě donbaské republiky neuznává. „Byla to velmi choulostivá situace, protože na jedné straně se Kazachstán tímto prohlášením staví proti válce a na druhé straně jsou zde velmi úzké vztahy jak s Ruskem, tak s Čínou, zejména ekonomické. Je to tedy ožehavá pozice, i když jasná“. Papežovu cestu by mělo usnadnit, že se Kazachstán od Putina distancuje.
Utlumená zvědavost
Biskupové nyní chtějí ve svých diecézích „skutečně rozjet“ přípravy na papežovo přijetí, říká karagandský biskup. A připomíná první a zatím poslední cestu papeže do Kazachstánu: Jan Pavel II. ji vykonal v roce 2001. „Před jednadvaceti lety byli lidé na setkání s římským papežem velmi zvědaví. V dnešní době globalizace, zejména mezi mladými lidmi, tuto zvědavost utlumila, ale myslím si, že lidé jsou mnohem více než dříve informováni o tom, co se děje ve světě, a touží se setkat s člověkem, který má autoritativní hlas na mezinárodní úrovni“.